Sinema

10 Bölüm Dizi Seyretmek İçin Aylarca Bekliyoruz; Bize de Yazık!

Türkiye’de dizi sektörü sinemaya nazaran çok daha popüler işler üretiyor. Öyle ki dizilerimizin ünü çoktandır sınırlarımızı aşmış durumda. Özellikle Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde Türk dizileri çok yakından takip ediliyor. Son yılların en büyük projesi ise tabii ki Muhteşem Yüzyıl. Geniş kadrosu, dekorları ve kostümleriyle oldukça büyük bütçeli bir dizi bu. Zaten tarihi bir dönemi anlatan projeler her zaman büyük bütçeli olmak zorundadır ve uygulaması çok zordur. İşte bu zorluklarından dolayı da popüler olmaya çok yatkındır.

Hayali bir tarihi dönemi anlatan Game of Thrones ise şu an dünyanın en popüler dizisi. Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip olan bu sevilen yapımın şu sıralar üçüncü sezonu yayınlanmakta. ABD’de dizi sektörü farklı bir çalışma anlayışına sahip olduğu için çok kaliteli işler ortaya çıkması şaşırtıcı değil. Dramalar yaklaşık 1 saat uzunluğunda ve bir sezonda toplam 12-13 bölüm civarında yayınlanıyor. Game of Thrones da aynı anlayışla yapılan bir dizi. Her bölümü yaklaşık 1 saat uzunluğunda ve bir sezonda toplam 10 bölüm halinde yayınlanıyor.

Sosyal medyada Game of Thrones’un ikinci sezonunun ilk bölümü ile ilgili olarak 45 bin kişi tarafından yapılan 58 bin yorum bulunuyor ve bu yorumların sadece %6’sı olumsuz.

Bu açıdan bakınca, Türkiye’de dizilerin ne zor şartlar altında yapıldığı açıkça görülüyor. Türk dizileri yaklaşık 90 dakika ve sezonda yaklaşık 25 bölüm halinde yayınlanıyor. Yani ‘Yerli dizi yersiz uzun’ diye isyan edenler çok haklı, çünkü bu şartlar altında hem çalışmak çok zor hem de üretimin kalitesinin yüksek olma ihtimali pek yok. İşte bu yüzden Game of Thrones, Muhteşem Yüzyıl’dan çok üstün. Bu üstünlüğü sadece sosyal medya verilerine bakarak bile net olarak görebiliriz. Sosyal medyada Game of Thrones’un ikinci sezonunun ilk bölümü ile ilgili olarak 45 bin kişi tarafından yapılan 58 bin yorum bulunuyor ve bu yorumların sadece %6’sı olumsuz.

Belki bir gün Türkiye’de diziler daha iyi şartlarda üretilir de, bizler Game of Thrones seviyesinde Türk dizileri seyredebiliriz. O zamana kadar ABD dizileri seyretmeye devam…

 

game-of-thrones

Sizin Görüşünüz: