Eğitim, Staj

7 Maddede Staj mı, Yaz Okulu mu?

 

Üniversitelerde final dönemi, bahar şenliklerden hemen sonra başlar. Bu sene şenlikler maalesef pek tatsız oldu; hatta birçoğu malum Soma faciası nedeniyle iptal edildi. Üniversiteden mezun olalı 4 yıl olsa da benim için bahar şenlikleri cazibesini korumaya hala devam ediyor. 🙂

Finallerden sonra artık derslerin durumu şekillenmeye başlar. Derslerin durumu şekillenmeye başlarken bir yandan da yaz aylarını nasıl geçireceğinize karar vermeniz gerekebilir. Aslında bunu neredeyse Şubat ayından itibaren planlamaya başlamanız gerekir…

  • Yazın kısa süreli iş bulup çalışacak mısınız?
  • Yaz okuluna mı gideceksiniz?
  • Hem yaz okulu hem staj mı?
  • Yoksa biraz staj, biraz tatil mi yapacaksınız?

Bütünleme sınavları  varsa her şey daha kolaydır

Bildiğiniz gibi bazı üniversitelerde yaz okulu olmayabiliyor. Onun yerine “BÜT” denilen, bütünleme sınavları var. Öğrenciler için her zaman bütünleme sınavları daha avantajlı olmakla birlikte, mantıklı olan da bütünleme sınavının tercih edilmesidir. Yaz okulu açmak ise işi ticarileştirmek ve öğrenciyi gereksizce yormak içindir.

Yukarıdaki sorulara kendi içinizde doğru cevaplar vermek, belki şimdi sizin için çok önemli gibi durmasa da ileride bu kararların sizin için çok önemli olduğunu göreceksiniz. Bu yaz mezun olmayı planlayanlar için ise devreye farklı sorular ve stratejiler girecek. Öyleyse biraz plan yapalım…

1. Eğer yaz okulu olan bir öğrenciyseniz ve ara sınıflarda okuyorsanız -bu yaz mezuniyet beklemeyen- zorunlu olsun veya olmasın iyi bir staj fırsatı yakaladıysanız yaz okulu yerine staj fırsatını değerlendirmenizi öneririm.

Buradaki “iyi bir staj fırsatı” kısmını açayım. İyi bir staj fırsatı, size referans olacak, çok şey öğrenebileceğiniz iyi bir şirkette olan ve/veya gelecekte çalışmak istediğiniz alanda gerçekleşecek bir stajdır. Sorulması gereken soru: Bir daha böyle bir fırsat yakalayabilir miyim? Unutmayın staj, öğrenciyken yapılır.

2. Okulunuzun uzaması durumu olup, bunun size ciddi bir maddi yük getirmesi söz konusuysa, ücret alabileceğiniz staj programlarına yönelin.

Yaz okulunun da size maddi bir yük getireceğini düşünürsek, hem staj yapmış olur hem de para kazanmış olursunuz. Öğrenciyken para kazanmanın tadını çıkarırken, derslerinizi normal eğitim-öğretim sezonu içinde alabilir, böylelikle daha rahat ve zevkli bir şekilde derslerinizi geçebilirsiniz. Okul uzayacak diye karşınıza çıkan fırsatları kaçırmayın.

3. Ailenize okulunuzu uzattığınızı söylemek zor geliyorsa ve bunun için yaz okuluna gitmeliyim diyorsanız; ileride staj yapmadığınızı söylemek daha zor gelecek.

İş görüşmelerinde “Annem okulumun uzamasına kızar diye staj yapmayıp yaz okuluna gittim.” derseniz annenizden terliği yersiniz!

stajyer

4. Yaz okulunda bazen dersleri geçmek daha kolaydır. 

Bazı derslerde yaz okullarında sınav soruları daha kolay olabileceği görülmüştür. Öte yandan sınıfın başarı ortalaması da daha düşük olacağından, gerçekten geçmekte çok zorlandığınız dersler için yaz okulu mantıklı olabilir. Ancak bunun için üst dönemlerden bilgi almayı ihmal etmeyin. Yoksa yazın herkes tatilden fotoğraflar paylaşırken siz hala okulda birkaç eski tip ile birlikte ders dinlersiniz. Öte yandan boş yere güzel bir tatil ve verimli bir staj fırsatını da kaçırmış olursunuz.

5. Stajlar ileride size referans olabilecek yeni insanlar tanımanıza katkı sağlar.

Staj yapmanın bir diğer faydası da şirket içinde kuracağınız sağlıklı ilişkilerdir. Şirket içindeki büyükleriniz ile tanışıp, ileride onların referanslarını isteyebilirsiniz. İleride staj yaptığınız şirkette oluşabilecek iş fırsatlarında avantaj yakalayabilirsiniz. Bu gibi nedenlerle staj yapmanın iş hayatındaki ağınıza “networking” ciddi katkısı olur.

6. Stajlarda ileride işinize çok yarayabilecek arkadaşlıklar kurabilmeniz olasıdır. 

Benzer okul ve bölümlerden gelen, ilgi alanları birbirine yakın insanlar olarak düşündüğünüzde, stajyerlerin birbirleriyle ileride ortak iş ve iş birliği yapma olasılıkları yüksektir. Ayrıca  stajyrler arasında staj süreci boyunca “aynı geminin yolcusu“, “kader ortağı” gibi bir psikolojik yakınlık olacağını da hesaba katarsak, yaz okulu ile kıyaslanamayacak faydaları vardır.

7. Mezun olmanız hayat memat meselesiyse sözü uzatmaya gerek yok; yaz okuluna gidin ve mezun olun.

Ancak mezun olmanın hayat memat meselesi olmaması gerektiğini hatırlatalım. Eğer mezun olduktan sonra çalışmak istediğiniz işiniz hemen hazırsa, elbette yaz okuluna gidin.

Hem yaz okulu hem staj!

Eğer tarihleri ve ders planını iyi planlayabilirseniz, yazın hem staj hem de yaz okulunu bir arada götürebilirsiniz. Hatta Eylül ayında küçük bir tatil bile sıkıştırabilirsiniz. Bunu başaran insanlar tanıyorum. 🙂

Bütün bu söylediklerimde aslında ortak nokta şu: Sonuna kadar staj yapmayı zorlayın. En değerli ve anlamlı staj, öğrenciyken yapılandır ve unutmayın, bu şansı mezun olduktan sonra kaybedeceksiniz.

Sizin Görüşünüz: