İK Kronikleri

Bir Kabus: İş Yerinde İlk Hafta Nasıl Hayatta Kalırsınız?

ilk-is-gunu

Merhaba,

Nasılsınız kronik insanları, teşekkürler ben çok iyiyim. Kar-kış, yeme-içme, sağlık-sıhhat ve iş-güç her yerim yerimde. Yeni yıl, yeni hedef, yeni motto, yeni sevgili ile çıktık yola, enerjik bir şekilde girdik 2015’e tabiisi İnfopik ekibinden ve olaylarından bahsediyorum bir bilseniz size ne sürprizlerimiz var.

Evet ne diyordum, yeni iş. Diyelim ki görüşmeleriniz yapıldı, referanslarınız bile alındı, telefonda iş teklifi yapıldı, metin e-mail ile iletildi, evrakları hazırladınız ve ayın bilmem kaçıncı Pazartesi günü başlayacaksınız. İşe giriş evrakları, sağlık raporu, Muhtar Bey’den aldıklarınız falan…

İlk gün, plaza çalışanı olarak attığınız ilk adım, ilk günaydın, servisin sizi unutması asdfghjkl. Tamam tamam, unutmasın servis sizi. Mesai başlangıcından erken geldiyseniz mekana kantin, kafe, starbucks gibi bir şey bulun oturun, ilk gün saçmadır çünkü. Zaten oryantasyon ayağına bir hafta boyunca prosedür okuyup ofisi izleyeceksiniz, şanslı olanlarınızın bilgisayarı önceden gelmiş olacak ama ya değilseniz? Kös kös oturacaksanız anlamlı bir yerde oturun değil mi, retorik soruyorum yoksa benimle kimse konuşmuyor. Bu sitede benimle konuşmadılar, oy dağlar.

Güvenliğe selam verdin, yeni başladığını söyledin, geçici kartını aldın, buddy’in daha gelmemiş Kafe’de takıldın diyelim ki mesai 9’da başlasın, 9’a 1 kala kalk, departmana doğru yollan or gelip seni bulmalarını bekle. Mihmandar seni aldı, yüzünde gülücükler var güller açmış yavaştan sohbete gir, moda gir birazdan 250 kişi ile tanışacaksın, isimleri aklında tutamayacaksın, görüntüleri ve departmanları bir şeyler ile ilişkilendir, kel mühendis, bıyıklı muhasebe, havalı avukat (asdfghjkllş) zamanla öğrenirsin.

Aklında tutmanı istediğim bir kaç minik şey;

Tek başına yemek yeme, departman ilk hafta sana eşlik edecek, binada çalışan tanıdıklarında 2. hafta da takılabilirsin, ilk hafta kendi faunandakilerle ye.
Organizasyon şemasını iyi oku, asansörde ceo, cfo, csmo, cdo ile karşılaşırsın kim bilir, isimleri ile hitap ederek selamla, Günaydın Münci Bey gibi. Ben bir keresinde yeni başlamıştım işe 2. gün kargo firmasından bir şey almam gerekiyordu -6’dan, indim asansörden garaja çıkıyor koridor bir yerden sapmak gerek, ördek gibi bakınırken etrafa gözlüklü bir amca yaklaştı yanıma bir şey mi arıyorsunuz deyince kargoyu sordum, şu tarafta deyip yönlendirdi, muhaberattan sandığım bu gözlüklü amca tanıdık geliyordu lakin herif satış şirketinin GM’si çıkmasın mı, ay ne bileyim çocuklar ben kapımın açılmasına hep alışığım tabi… Board’u tanıyın, sevin, işe yarar.
1. ve 2. yöneticinizin isimlerini doğru öğrenin, deal breaker bir durum, önemli.
Mekanın sahibi gibi gezmeyin, plazayı babanız yaptırmadı, omuzlar dik, postür düzgün olsun, bakımlı olmak iyidir.
Sizi 1 numara ile tanıştırmaya götürecekler, kimdir nedir bir gugıllayın.

Bu hafta işe başlayanlar için not, belki 6 ay sonra avans izin kullanmanıza izin verirler, belki de vermezler, kurumsal hayat bayat.

Hapşurunca çok yaşa diyeni olmayan kahramanınız,

Coco

Sizin Görüşünüz: