Dijital Dünya, İnfografik

Bırakın, Teknolojiyi Yaşayanlar Anlatsın

Bundan yaklaşık 5-10 yıl sonrasında “hedef kitlesi gençler olan…“, “gençlere yönelik bir hizmet…” ve “gençlerin hayran kalacağı bir ürün…” gibi sözlerden bahsedildiğinde bugünün teknolojinin içine doğmuş olan z kuşağı temsilcilerinden bahsediyor olacağız. Bu yüzdendir ki, bugünün ve geleceğin yatırımcıları, iş insanları ve bizler bugünün ve geleceğin gençlerini yakından izlemeliyiz. Gençlik neredeyse, peşinden gitmeli, istek ve taleplerini anlamaya çalışmalıyız.

Bugün birçok iş, ekonomi dergisini takip ediyorum. Birçoğunda dergilerin teknoloji, dijital dünya ve gelecekten haber veren yazarları 40-60 yaş arası kişilerden oluşmakta. Teknolojiyi en iyi kim kullanıyor? Elbette yaş bir yere kadar eleştirilebilir. Deneyime ve yoruma sonsuz saygı duyuyorum. Hepsi bir tarafa ben ortaya çıkan işi ve dışarıdan bir genç olarak bu dergilerin ve beraberinde yazarlarının nasıl göründüğünü anlatmak istiyorum. Düşünsenize iş dünyasını bilgilendirmekle görevli bu dergilerde, sanki daha dün icat edilmiş gibi ya da “ben keşfettim bakın siz de kendinizi hazırlayın, gelecekte bunlar olacak” şeklinde aslında bütün dünyanın bildiği gerçekleri, aylar öncesinde internetin içinde olan, blogları takip eden herkesin mutlaka okuduğu gelişmeleri aktaran yazarlar var.

Teknolojiyi gençler kullanıyor, takip ediyor. Bugün teknoloji gençlerin hayal gücüyle şekilleniyor.

Bugün dünyayı araştıran, geleceği inceleyen, fütürist, teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan yaş gurubu 12-29 yaş arası gençler. Pazarlama stratejileri, ekonomik gelişmeler, ticari yönelimler, geleceğin meslekleri, geleceğe yön verecek buluşlar… Bunların hepsi ile ilgili size en doğru bilgiyi, görüşü verecek bizleriz. Biz araştırıyor ve öğreniyoruz. Öğrendiklerimizi hızlıca deneyimleyip, fikir sahibi oluyoruz. Bunu sosyal medyada yazıya döküp paylaşıyoruz. Etkiliyor ve etkileniyoruz.

Geleceğin iş insanları olarak, gençlik kritik öneme sahip. Günümüz girişimlerinin ağırlıklı onlineda olduğu bir dünyada gençlerin önemi bir kat daha önem arz ediyor. Gençlerle iş yapmak, onlara ürün ve hizmet satmak istiyorsanız gençleri iyi anlamalı, tanımalı ve onlara değer vermelisiniz. Öyleyse geleceğin gençlerinin ne kadar online olduğu, medya kullanım eğilimlerinin ne şekilde olduğunu bilmek gerekir. Bugünden şirketlerin pazarlama ve reklam stratejilerini belirleyecek siz yönetici adayları, girişimciler ve geleceğin liderleri: Bugünün 12-15 yaş arası gençleri sizin hedef kitlenizin kalbi!

Britanya Adası ülkelerinde yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki Z kuşağı temsilcileri olan 12-15 yaş arasındaki çocukların internet kullanımı, televizyon kullanımını yakalamış durumda. Özellikle daha yüksek yaş gruplarında televizyon izleme oranı gid gide azalırken 12-15 yaş arasında ki gençlerin internet kullanımının bu denli artmış olması dikkat çekici. Her an online olan gençlerin %62’sinin akıllı telefon sahibi olması da bir diğer dikkat çeken nokta. Ülkemizde bu değerin bu kadar yüksek olmadığını ancak bu değerleri yakalayacağını tahmin etmek zor değil.

Her geçen yıli televizyonla bağı git gide azalan, televizyonu mobil telefon ve tabletlerden takip etmeyi tercih eden kişi sayısı artmakta. 12-15 yaşındaki insanların teknolojiyle nasıl iç içe olduğunu, zaten bu yaş gurubuna mensup kişiler için “teknoloji içine doğan” tabirinin kullanıldığı birer Z kuşağı olmasından da çıkarabiliyoruz. Bu insanların geleceği yorumlama ve bilgiye ulaşma kabiliyetlerini bir hayal edin.

Bundandır ki anı takip etmek, en güncel bilgiye ulaşmak istiyorsanız gençlerin döndürmüş olduğu dünyayı takip edin.

Dünü değil.

Gelecek, gençlerle gelecek.

Her zaman olduğu gibi.

z-kusagi

Sizin Görüşünüz: