Burs, Manşet

Burs Başvurusu ve Gerekli Belgeler

Her öğrenci burs almak ister ancak istemenin ötesinde bazıları burs almaya muhtaç durumdadır. Ailesinin ekonomik şartları yeterli olmayan, burs ile ailesine daha az yük olacak öğrencilerin sayısının oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Bir de eğer bir ekonomik destek almazsa eğitimine devam edemeyecek durumda olan arkadaşlarımız var ki onlar için elimizden daha fazlası gelse demekten kendimi alamıyorum.

Bundan önceki burs haberlerinde de gördüğümüz gibi konuya oldukça fazla ilgi oldu. Bize birçok kez burs ihtiyacı olan öğrenciler ve aileler mesaj yolladılar. Bütün bu gelişmeler hakkında düşüncelerimi Burs İhtiyacı Olan Çok Fazla Öğrenci Var yazımda dile getirmiştim. Şimdi ise burs alabileceğiniz şirket, holdingvakıf, dernek, belediye gibi kurumların listesini, başvuru dönemlerini ve burs başvuru süreçlerini sizler için derleyeceğimiz yazı dizisinin başlangıcını bu yazı ile yapıyoruz.

Burs Başvuru İçin Genellikle İstenen Belgeler

  • Üniversite yerleştirme belgesi
  • Ara sınıflar için öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
  • Nüfus cüzdanı
  • Sabıka kaydı
  • Maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi maaş bordrosu vb.)
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Fotoğraf
  • İkametgah senedi
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişkisizlik belgesi

Burs başvurusu sırasında veya burs başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra istenebilecek belgeleri yukarıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu belgelerin hepsi istenebileceği gibi bazı kurumlara göre aralarından bazıları da istenebilir. Burs başvuru sürecinde sizden nelerin istenebileceğini görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Başarı odaklı ve ekonomik durum gözetilen burslar

Burs konusunda genel olarak kurumların 2 türlü yaklaşımları var. Başarı bazlı verilen burslar ve ekonomik durum gözetilerek verilen burslar. Bir de tabi geri ödemeli burs denilen bir nevi krediler mevcut. Her bursun ve kuruluşun kendine has kabul şartları olacağı gibi bursun devamı için de gerekli şartlar olmakta. başarı bursu için başarının devamı gerekirken, ekonomik durumunuzun yetersiz olduğu gerekçesiyle aldığınız bir burs için eğer çalışmaya başlar ve sürekli bir gelir elde etme durumunuz olursa bursunuzun kesilme olasılığı ortaya çıkmış bulunuyor. Bir de tabi belli bir süre boyunca verileceği taahhüt edilen burslar da var ki bu burslar en çok tercih edeceğiniz burslar olacaktır.

Burs için avantaj yaratacak durumlar

Elbette bunu bir avantaj olarak açıklamak görmek doğru olmasa da ailenizin ekonomik durumunun iyi olmaması burs alma olasılığını artırıyor. Öte yandan üniversiteye giriş dereceniz, ara sınıflarda elle ettiğiniz yüksek not ortalaması, sosyal yönlerinizin gelişmiş ve gönüllü faaliyetlerde bulunuyor oluşunuz gibi etkenler burs almayı hak etmenizde önemli etkenler. Ayrıca bazı kuruluşlar burs politikaları gereği sadece belli üniversite öğrencilerine burs veriyor. Bu açıdan özellikle başarı bursları için üniversitenizin etkisi de bu noktada önemli.

Hemşerim etkisi

Bazı özellikle yerel kuruluşlar burs verirken, her ne kadar bunu dile getirmeseler de “Memleketlim” referansıyla bazı belli şehirlerde doğmuş adaylara öncelik verebiliyor. Bu durumlar için ise yapabileceğiniz pek fazla bir şey bulunmuyor.

Gördüğünüz gibi burs alabilmek hiç de kolay bir şey değil. Birçok değişkene bağlı olarak kısıtlı değerlendirmelere göre verilen bursların, zaten yeterli olmadığı gibi gerçekten ihtiyacı olan adaylara ulaşma noktasında da sıkıntı yaşıyor. Bir sonraki yazımda burs başvurusu yapabileceğiniz, burs veren kurumları ve başvuru şartlarını inceleyeceğim.

Sizin Görüşünüz: