İnfografik, Kültürel

Büyük Britanya, Birleşik Krallık ve İngiltere Arasındaki Fark Nedir?

Bir ada ve üzerinde yer alan birkaç devlet. Aralarındaki ilişki tamamiyle siyasi ve coğrafi olsa da çoğu zaman yanlış kullanımlara neden olabiliyor bu ifadeler. Sportif turnuvalarda karşımıza kimi zaman İngiltere, kimi zaman da Büyük Britanya olarak çıkan bu devletler yapısının tam olarak nasıl olduğu hep merak uyandırmıştır.

Özellikle sportif turnuvalarda neden Büyük Biritanya için İngiltere olarak bahsedildiği küçük yaşlardan beri bende soru işaretleri oluşturmaktaydı. Madem İngiltere diyoruz o halde neden Büyük Britanya olarak geçiyor? Bu konuda spor adamlarının bizi yeterince aydınlatamadığını da belirtmeliyim.

Coğrafi bilgilerimiz İngiltere’nin bir ada üzerinde yer aldığını anlamamız için falasıyla yeterli. Zaten kafamızı karıştıran şey, mevcut olaydan ziyade halk arasındaki yanlış kullanımdan kaynaklanıyor. Siyasi ve coğrafi kullanımlardan oluşan bu farklılıklar infografik sayesinde görsel olarak tüm detayarına kadar kolayca öğrenmemizi sağlıyor.

Büyük Britanya üzerinde İngiltere, İskoçya ve Galler’in yer aldığı adanın adı.

Britanya Adaları ise Büyük Brtanya ile İrlanda ve çevresinde yer alan adaların genel adı. Burada İrlanda olarak bahsettiğimiz İrlanda’nın üzerinde yer aldığı ada. Yani coğrafi olarak, kara parçalarından bahsediyoruz.

Birleşik Krallık ifadesi Büyük Britanya adaları üzerinde yer alan devletlerin tarihten gelen siyasi olarak oluşturdukları birliğin ifadesi. Bu birlik zaman içinde değişimlere uğrayarak ayrılan ve dahil olan devletler sayesinde zaman zaman yeniden şekillendi. Günümüzde İrlanda Cumhuriyeti hariç diğer devletler bu birlikte yer alıyor. Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler ve İngiltere bu birliğin devletleri. İngiltere bu coğrafyada yer alan en güçlü ve baskın devlet olması sebebiyle zaman zaman bütün bu ifadeler yerine geçebilmektedir. Ancak bu gerçekte doğru bir kullanım değildir. Özellikle İngiltere dışındaki birlik halkları (İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler) kendilerine İngiliz denmesinden ve adanın komple İngiltere olarak anılmasından nefret ediyorlar dersek abartı olmaz.

Sportif işleyişe gelirsek, bazı branşlarda İngiltere yeterince sporcu bulamadığında veya diğer ada devletlerinin tek başına temsil edilme kabiliyeti olmadıklarında Büyük Britanya adıyla yer alıyorlar. Büyük Britanya takımlarında İskoç, İngiliz veya İrlandalı sporcular bir arada yer alabiliyor.

Birleşik Krallık demişken, Game of Thrones sizin de gözlerinizde canlanıyor mu? 🙂

birlesik-krallik-ingiltere-arasinda-fark

Sizin Görüşünüz: