İnfografik, İnsan Kaynakları

Çalışanını Kendine Bağlamak İsteyen Şirketler Ne Yapmamalı?

İnsan Kaynakları’nın en önemli konularından biri Çalışan Bağlılığı ve her geçen gün bu önem biraz daha artıyor. 2012’de en önemli konular listesinde 2’nci sıradaymış, 2015’e geldiğimizde ilk sıraya yükselmiş olacağını tahmin ediyorum.

Çalışan bağlılığı bir günde oluşturulabilecek bir durum değildir, uzun vadeli planlar ve çalışmalar gerektirir. Gerçek bağlılığı yaratmak için çalışanları ilgilendiren her konu düşünülmeli ve gerekiyorsa iyileştirme çalışmaları geniş bir bakış açısıyla yapılmalıdır.

Çalışana bağlılık duyabileceği bir ortam sunmaya (ya da sunmamaya) daha işe alım sürecinde başlıyoruz. İş görüşmeleri, adayı bilgilendirme aşamaları, adaya saygı duyduğunu göstermek gibi pek çok açıdan olumlu bir yaklaşım sergilenmesi bu yüzden de önemlidir.

Çalışan bağlılığı ilk günden itibaren etkilenmeye başlar

İşe alımı gerçekleştirilen bir çalışanın işteki ilk günü kendisi için oldukça önemlidir. Kendisine sunulan yaklaşım tarzı olumsuzsa, “saçmasapan” olduğunu düşündüğü gereksiz formlar doldurup imzalamak zorunda bırakılıyor ve herhangi bir açıklama yapılmıyorsa ilk günün sonunda işveren hanesine ilk eksi puan yazılacaktır.

Yeni çalışanlara oryantasyon eğitimleri vermek zorundayız zira hem adaptasyon sürecini kolaylaştırmak hem de çalışması için gerekli becerileri sağlamak işverenin görevidir. Ancak bu oryantasyon eğitimlerini de mümkün olduğunca teknolojiden yararlanarak, hızlı ve “az-sıkıcı” şekilde tamamlamak gerekiyor, aksi takdirde çalışan daha en baştan sıkılacaktır.

Şirketler para kazanma hırsı kadar çalışanların kendilerine ayırmaları gereken zamanın da bilincinde olmalıdır. Hayatı keskin çizgilerle ayırmak yerine ikisinin entegre olmuş hali içinde kendimize bir yaşam alanı oluşturabiliyoruz ancak bu entegrasyonun da bir sınırı var. Son anda belli olan ve tüm hafta sonu planlarını altüst eden bir fazla mesai, tüm çalışan bağlılığı programlarını da tek bir dokunuşla mahvedebilir.

Son yıllarda gittikçe önemli hale gelen ve bizim de daha önce bu sayfalarda bahsettiğimiz çalışan sağlık programları (özel sağlık sigortası, sağlıklı yiyecek olanakları, spor salonu üyeliği vs.) pek çok çalışan için cezbedici. Neticede sağlığımı benden çok düşünen bir şirketim varsa kendimi orada gerçekten bir ailenin parçası olarak hissedebilirim.

Çalışan bağlılığı için bu tür gerekliliklerin her biri sağlanmalıdır. Bu da sadece İnsan Kaynakları’nın değil, tüm şirket yönetiminin ortak görevlerinden biri olarak algılanmalı ve ortak bir plan doğrultusunda hareket edilmelidir.

calisan-bagliligi-ik

Sizin Görüşünüz: