İnfografik, Sinema

Çare Daenerys Targaryen!

Yaz aylarına girmişken Türk televizyonlarında reyting rekortmeni dizilerin yerini yaz dizileri almaya başladı. Genelde sonbahara gelindiğinde ekranlardan bir anda yok olan bu yaz dizilerinden bakalım bu yıl uzun ömürlü yapımlar çıkabilecek mi. ABD’de ise çok daha farklı bir dizi sektörü yapılanması olduğundan yaz dizisi diye bir kavram mevcut değil. ABD’de zaten dizilerin yayın süresi birkaç aydan ibaret olduğu için yapım ekiplerinin tatil anlayışı da Türkiye’dekilerden farklı. Bu ABD yapımlarından biri de Game of Thrones.

Gezi Parkı direnişi sırasında duvarlara “Robb Stark ölecek.” yazarak bu popüler diziye selam gönderen gençler arasında son yılların en beğenilen ABD yapımlarından biri Game of Thrones. Dizinin üçüncü sezonunun yayını bittikten sonra hazırlanan istatistiki çalışmalar da oldukça ilgi çekici.

Ana karakterlerin sürpriz ölümleriyle her sezon seyircisini şaşırtan dizinin bu sezon hakkında en çok konuşulan ölümlerinden üçüncüsü Jeyne Westerling, ikincisi Catelyn Tully ve birincisi ise tabii ki Robb Stark oldu. Dizinin sosyal medya üzerinden etkileşimi sezon başında çok yüksek olmasına rağmen, ilerleyen bölümlerde aynı yoğunlukta bir etkileşim görmek mümkün olmadı. Yine de dizinin popülaritesi birçok marka için önemli bir reklam mecrası oluşturmaya yetti. Bu durumdan en başarılı biçimde faydalanan marka ise Master Card’dı. Lannister Hanedanı’nın ünlü sözünü kullanan Master Card reklamı, sosyal medya ortamında toplam 1464 kez beğenildi.

Game of Thrones özellikle gençler arasında çok beğenilen bir dizi olsa da, onunla yarışacak kadar popüler başka diziler de mevcut. Once Upon A Time, Doctor Who ve Hannibal özellikle Game of Thrones seyircileri tarafından en beğenilen diziler olarak dikkat çekiyor. Hazır dizinin dördüncü sezonun başlamasına aylar varken, bu diziler Game of Thrones severler için kurtarıcı olabilir.

 

game-of-thrones

Sizin Görüşünüz: