Haber, İnfografik

Dünya Saati Gönüllülerini Arıyor

1 saat boyunca elektriksiz yaşayabilir misiniz, üstelik elektrik kesilmemişken? Bazılarımız için 1 dakika bile çekilmez gelebilir sanırım.

Elektrik olmadan hayatımızı devam ettirebilmek şüphesiz çok zor hatta olanaksız. Hayatımızın her anında, özellikle gelişen teknoloji ile çok daha fazla elektrik harcamaktayız. Her geçen gün daha fazla elektriğe muhtaç kalıyoruz. Hal böyleyken elektrik harcarken aslında dünyamızda yer alan doğal enerji kaynaklarını tükettiğimizin farkında mıyız? Doğal kaynakları birbir yok ederek daha yaşanamaz hale gelen bir dünya yarattığımızı aklımızdan çıkarmamamız gerek.

Dünya bizim evimiz

WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) daha yaşanabilir bir dünya için dikkatimizi çekmek ve bizi bu işin bir parçası yapmak istiyor. Dünya Saati (Earth Hour) de 2011’den bu yana bu amaçla yapılmış bir aktivite. Doğal kaynakların kontrolsüzce ve çevreyi kirleten sonuçları ile birlikte tüketildiği bir dünyanın her geçen gün dengesinin bozulacağına dikkat çekmek istiyor. Eğer yukarıdaki infografik videoyu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

1 saat boyunca ışıkları kapıyoruz

Dünya Saati her yıl düzenlenen ve 1 saat boyunca ışıkların söndürüldüğü bir etkinlik. Bu yıl 19 Mart Cumartesi günü 20:30 – 21:30 arasında ışıkları söndürmeye ne dersiniz? Hatta tüm elektrikle çalışan cihazları kapatın ve 1 saat boyunca nasıl da tazelendiğinizi hissedin. Tıpkı dünya gibi…

Dünya Saati gönüllüsü olabilirsiniz

Siz de kendi evinizde, çevrenizde, iş merkezi ve okullarınızda bu etkinliği duyurabilir ve katılımı sağlayarak daha fazla farkındalık yaratılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bu konuda WWF Türkiye’nin bir de çağrısı bulunmakta. Aşağıdaki görseldeki yol haritası izleyerek Dünya Saati uygulamasına katılımın artırılmasında pay sahibi olabilirsiniz. Gönüllü olmaya ne dersiniz?

dunya-saati

One comment

  1. 1

Sizin Görüşünüz: