, İnfografik, İnsan Kaynakları

Facebook’ta Yeteneklerle Etkileşime Geçin

Sosyal medyanın, Facebook, Twitter ve Linkedin’in nasıl faydalı olduğunu yeterince bildiğimizi düşünüyorum. Bireysel ve kurumsal anlamda sosyal ağlar kendilerine has özellikleriyle birlikte birçok fırsatı barındırıyor ve bunlardan bir tanesi de insan kaynakları alanı.

Birçok global şirket (örn. Google) Linkedin’de özellikle üst düzey pozisyonları doldurmak amacıyla  iş ilanlarını paylaşıyor. Türkiye’den ise örnek olarak Avea‘yı verebiliriz. Linkedin genellikle takip edilen şirketin iş ilanlarının izlenebileceği bir platform ancak Facebook ile şirketler klasik anlamda iş ilanlarını paylaşmanın çok daha ötesine geçebilecek olanaklara sahip.

Facebook’ta işveren markası kimliğinizi destekleyecek çalışmaları yaparak potansiyel çalışan adaylarıyla etkileşime geçebilir ve onlarla daha sıkı bağlar kurabilirsiniz. Yürüteceğiniz işveren markası iletişiminin bir parçası da Facebook üzerindeki bu sayfanız olacaktır. (Bunun nasıl olduğu ve bunu yapan başarılı şirket örneklerini başka bir yazıda ele  alacağım.) Şunu da belirteyim; burada bahsetmek istediğim kesinlikle marka sayfanızda açacağınız bir sekme ve burada açık pozisyonların listelenmesi değil. Facebook’ta sosyal medya iletişimi ve sosyal medyada başarılı kampanya yönetimi nasıl olur sorularının cevabını doğrudan  işveren markanız için yapacaksınız; yani Facebook üzerinde değişen bir şey yok. İnfografiğin en altındaki tavsiyeler de zaten bunları açıklıyor.

Aşağıdaki infografik buraya kadar yazdıklarımı mümkün ve önemli kılan verileri paylaşarak anlattıklarımı destekleyecek çıkarımlarda bulunması açısından önemli. Birçoğu Facebook’un genel özellikleri ancak burada farklı olarak şu noktalara vurgu yapabiliriz:

– İş arayanların %84’ü Facebook kullanıyor.

– İş arayanların %48’i (aynı zamanda yukarıdaki %84’lük dilimin %68’i) son bir yılda Facebook üzerindeki iş/kariyer aktivitesine katıldı.

facebook-ise-alim

 

 

Sizin Görüşünüz: