İş Hayatı

Gönlünüzdeki Şirket Ya Kurumsal Değilse?

Bir önceki yazım Olsun Kurumsal Şirket Sonuçta‘da kurumsal şirket ne demektir ve nasıl kurumsal şirket olunmaz gibi soruların cevaplarını vererek, kurumsal gibi görünen birçok şirketin aslında çalışmak için hiç de kurumsal bir şirket olamayacağından bahsetmiştim. Devamı niteliğinde olan bu yazımda ise çalışanlar ve iş seçimi yapacak olan adaylar açısından “Kurumsal şirkette çalışmak” fikri üzerine daha detaylı yazacağım.

Sizin kurumsal şirketleriniz hangileri?

Size kurumsal şirket nedir diye sorsam ne cevap verirdiniz? Ya da şöyle soralım: Bir şirketin kurumsallığı neye göre belirlenir? İsterseniz daha da basitleştirelim soruları. Kurumsal şirket denilince aklınıza ilk gelen şirketleri saymakla işe başlayalım. Burada eminim ünlü şirketleri içinizden geçiriyorsunuz. Herkesin bu listesi farlılık gösterebilir ama şuna eminim ki birçoğumuz bu listeye olmaması gereken benzer şirketleri de koyacağız!

Cirosu büyük olan şirketleri kurumsal görmeyi bırakın!

Bir şirket çok kazanıyorsa, yani cirosu kocaman, markaları çeşit çeşit ve bu markaların reklamları birçok farklı kanalda sürekli gösterilen bir şirketse elbette bu şirket aynı zamanda kurumsal bir şirket olmalıydı! O şirketten bahsederken “Öyle iyi, şöyle güzel, hepsi pekiyi…” yorumları da eksik olmazdı. Öyle ya bir şirket finansal açıdan sürekli büyüyor ise demek ki kurumsallaşma yolunda da önemli adımlar atmış olmalıydı. Gelin görün ki iş dünyasında kurumsallaşma finansal büyüklüklerle ölçülmüyor. Yani finansal açıdan büyük olmak, iyi kazanan bir şirket olmak ile kurumsal bir şirket olmak arasında genelleyebileceğimiz bir ilişki yoktur.

Çalışacağınız şirketi değerlendirirken işveren markasına bakın

Bir şirkettin ürün ve hizmetlerinin marka değeri ile çalışanlarına bir işveren olarak yaşattığı deneyimin marka değeri birbirinden farklıdır. Bir şirketin ürünlerinin iyi olması, o şirketin bir çalışanı olmanın da iyi olduğu anlamına gelmez. Bir şirkette çalışma kararı alırken, o şirkette çalışma fikrini artı ve eksileriyle değerlendirirken, şirketin işveren olarak marka değerini değerlendirmiş olursunuz. İşte şirketlerin sahip olduğu işveren markası şirketin finansal büyüklüğünden apayrı bir yerdeyken kurumsallıkla doğrudan ilgilidir. Güçlü bir işveren markasına sahip bir şirket için çalışanların çalışmak için kurumsal bulduğu bir şirkettir diyebiliriz.

Öyleyse, çalışanlar için kurumsal şirket olmak tam olarak ifade eder?

Eğer çalışanlar açısından kurumsal şirket olmanın aslında neyi ifade ettiğini ortaya koyarsak, evet herkes bir kurumsal şirkette çalışmak ister diyebiliriz. Çalışanlar için bir şirketin kurumsallığı öncelikle o şirketin bütün remi işlerde kanuna uygunluğun sağlanması ile başlar. Kurumsal şirket kanunsuz iş yapmayan şirkettir öncelikle. Bir şirket gerek özlük işleri olsun gerek faaliyet gösterdiği ticari işlerde kanuna uygun olarak çalıştığı güvencesini çalışanlarına vermiş olmalıdır. İkinci önemli konu ise şirketin çalışanıyla temas ettiği o ilk an olan iş görüşmesinde itibaren başlayıp, işe giriş sonrası devam edecek olan, şirket içi konularda şirketin çalışanlarına dürüst ve şeffaf olmasıdır. Kurumsal bir şirkette mevzuat ve kurallar kişilere göre değiştirilip, esnetilemez. Bu kurallar gizli saklı, ulaşılamaz yerde değil; herkesin erişebildiği şekilde sunulur. Kurumsal olmayan şirketlerde kurallar insani ve çalışan odaklı değildir. Alınan kararların, yeni yürürlüğe girecek bir uygulamanın satır aralarındaki maddelerin işveren lehine olduğu dikkatlerden kaçmıyorsa bu şirket de çalışmak için yeterinde kurumsal bir şirket değildir.

Girişimci şirketleri de elbette kurumsal olabilir

Şunu da söylemeliyim ki yeni kurulmuş bir girişimci şirketinde de üst düzey bir kurumsallaşma seviyesi bulabilirsiniz. Kurumsal şirkette çalışmak demek şirketlerin cirosundan, çalışan sayısından ve yaşından bağımsızdır. Algıları burada temizleyip şimdi yeniden kurumsal şirketleri gözümüzde canlandırmaya çalışmaya ne dersiniz?

İş seçiminde çalışan odaklı süreçlere sahip ve günümüzün dinamik iş koşularına uygun teknolojik alt yapısı olan, yenilikçi vizyona sahip şirketlerinde çalışmanız dileğiyle. Bir şirkette çalışırken adına değil, iş veren markasına odaklanmanız faydanıza olacaktır.

Sizin Görüşünüz: