İnfografik, Seyahat

İngilizlerin 2010 Yılı Seyahat İstatistikleri

İngilizlerin seyahat etmeye olan düşkünlüğünü biliriz. Nerede ellerinde fotoğraf makineleri, haritaları, sırtlarında çantaları, turistik gezi yapan bir grup görsek içlerinden en az bir kişinin İngiliz olması muhtemeldir. Öyle ki İngilizlerin deniz aşırı ülkelere gerçekleştirdiği seyahatlerde, İngiliz hükumetinin daha önceki yıllarda açıkladığı rekor rakamlar bile var. 2010 yılı da İngilizler için, deniz aşırı seyahat eden kişi sayısı bakımından rekor denebilecek düzeyde bir rakama ulaşıldığı bir yıldı. İngilizler 2010 yılı içerisinde 54.9 milyon deniz aşırı seyahat gerçekleştirmiş. Bu seyahatlerin 5′ te 4′ ünü ise Avrupa sınırları içinde yapılanlar oluşturuyor.

Tatil yapmak İngilizler için önemli…

İngiliz seyahatçilerin her 3 kişisinden 2 tanesi bu gezileri tatil amaçlı gerçekleştiriyor. Fakat bu tatil gezilerinin ve iş seyahatlerinin dışında yaklaşık olarak %20 oranında arkadaş ve akraba ziyaretleri için yapılan deniz aşırı yolculuklar mevcut.

2010 yılında 1.6 milyon İngiliz, seyahat ülkesi olarak Türkiye’ yi seçti!

İngiliz vatandaşlarının en çok seyahat ettiği ülkelerin başında İspanya geliyor. 11.6 milyon İngiliz, 2010 yılında tatil için İspanya’ yı tercih etmiş. Fransa ise 9.8 milyon İngiliz misafir ağırlayarak ikinci sırada yer alıyor. İrlanda, Amerika, İtalya, Almanya gibi ülkeler ise birbirlerine yakın rakamlarda İngiliz ziyaretçisinin tatil durağı olmuş. Türkiye ise, seyahatlerin yapıldığı bu 10 favori ülke arasında 1.6 milyon İngiliz tarafından ziyaret edilen ülke olarak son sırada yer alıyor.

 

seyahat-yolculuk-tatil-istatistikleri

Sizin Görüşünüz: