İnfografik, İş Hayatı, Sağlık

İş Hayatında Başarılı 21 Ünlü Ne Kadar Uyuyor?

Her ne iş yapıyor olursanız olun, günün 24 saatini nasıl geçirdiğiniz başarınızla ve verimliliğiniz ile doğrudan ilgilidir. Zihinsel ve fiziksel sağlık için uyku olmazsa olmaz! Uyku düzeni aynı zamanda bir yaşam alışkanlığını da beraberinde getirir ve bu alışkanlıklar sosyal hayatınızı olduğu kadar öğrenciyseniz okul, çalışan iseniz profesyonel iş hayatınızı mutlaka etkiler. Bu konuda iş hayatlarında başarıyı yakalamış ünlülerin uyku düzenlerini incelemek size ışık tutabilir diye düşünüyorum.

Uyumak yetmez kararında ve zamanında uyku gerekir

Uyku yaşamımızı sürdürebilmemiz için bir ihtiyaç. Keyif için ya da yaradılış gereği uyumak istediğimiz için uyumuyoruz sadece. Biyolojik ihtiyaçlarımızın giderilmesi, vücudun dinlenmesi ve yenilenmesi, gerekli hormonların uyku sürecinde salgılanması için uyumamız gerekiyor. Ancak sadece uyumak da yeterli değil maalesef. Zamanında ve kararında bir uyku ile hem sağlıklı hem de başarılı olmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Gece aklınıza uykunuzu kaçıracak şahane fikirler geliyorsa buna değer!

Düzenli uyku eminim hepimizin idealinde olan ancak uygulamada sıkıntılar yaşadığımız bir konu. 🙂 Ancak şunu söylemeliyim ki uykunuzdan fedakarlık yaptığınız her neyse bu gerçekten buna değer bir şey olmalı. Uykunun yerini tutabilecek bir şey yok ancak eğer gece yattığınızda aklınıza gelen şahane bir iş fikri veya projenizle ilgili daha önce hiç düşünemediğiniz bir detay uykunuzu kaçırıyorsa en azından haklı bir uykusuz kalma sebebiniz var denebilir. Ancak peş peşe yaşayacağınız uykusuz gecelerden sonra veriminizin düşeceği ve yeniden uyku düzenine girmeniz gerektiği de ihmal edilmemesi gereken bir gerçek.

En iyi uyku alışkanlığı kişiden kişiye değişebilir

Aşağıdaki infografikte görebileceğiniz gibi iş dünyasının farklı dallarından profesyonellerin uyku düzenleri birbirinden farklılık gösteriyor. Yani en iyi uyku düzeni diye bir şeyden ziyade, her bir kişi için en iyi uyku düzeni var. Her insanın bünyesi farklı ve uyku ihtiyacı da buna göre farklılaşabiliyor. Şu da bir gerçek ki yaş ilerledikçe uyku ihtiyacı da ters orantılı olarak azalır. Yani siz de benim gibi genç kategorisinde iseniz, 8 saate kadar uyku ihtiyacınız var denebilir. 🙂

Biyolojik saat ve uyku düzeninize göre bir iş seçimi yapmaya çalışın

Büyük şehirlerde ev ve iş arasındaki mesafenin uzaması, trafikte harcanan yol süresi gibi etkenlere bir de mesaileri eklediğimizde günün büyük kısmını iş için harcıyoruz. Bu durumda iş tercihi yaparken oturduğunuz eve yakın bir iş tercih etmenin ne kadar ciddi bir lüks olduğunu bilemezsiniz! Ancak çoğu zaman böyle bir iş tercih etme şansınız olamayacak ve siz kendinizi işinize uydurmak zorunda kalacaksınız. Böyle bir durumda da iyi düşünmek gerekiyor. Örneğin uykuyu seven biriyseniz ve sabah çok erken kalkarak gitmek zorunda olacağınız bir işi tercih etmeniz performansınızı ciddi şekilde etkileyecektir.

Sabah kalkmaz akşam yatmaz olmayın!

Önemli olan az uyumak veya erken yatmak değil. Az değil ama yeteri kadar uyuyun. Tam da vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu alın. Uykunuzu aldığınızda da yatakta gereksiz oyalanmadan kalkmanızı öneririm. Çok uyumak da sanıldığı gibi bir lüks değil. Aşağıda göreceniz başarılı olmuş ünlü isimlerin uyku saatlerinden tutunda uykuya daldıkları saatler bile ne kadar farklı. İşte tam da olması gerektiği gibi!

 

Sizin Görüşünüz: