Bilgi Teknolojileri, İş Hayatı, Manşet

İsterseniz İş Analisti de Olurum!

Henüz kariyerinin başında, tam olarak ne yapmak istediğine karar verememiş, hangi iş ilanına başvuruda bulunacağı konusunda dahi kararsız olan birçok yeni mezun veya genç profesyonel olduğunu biliyorum. İşsizliğin yoğun olarak yaşandığı, ekonomik kalkınmanın sağlanamadığı ve hala gelişmekte olan bir ülke gençleri olarak, geçim sıkıntısı çoğu zaman gönüllerde yatan işi seçmekte engel oluyor; ekonomik kaygılar kariyer seçiminde maalesef belirleyici oluyor.

Bir iş analisti olarak gözlemlemekte olduğum, özellikle son 5 yıl içinde Türkiye’de IT (Bilgi Teknolojileri) sektöründe İş Analistliği (Business Analyst) rolü için ciddi bir talebin oluşması. Yazılım geliştiren bir teknoloji şirketinden tutun da bünyesinde bugünkü dünyanın gerekleri olarak bilgi sistemleri departmanı barındıran şirketlere kadar artık irili ufaklı birçok şirket kadrosunda, ekibinde İş Analisti pozisyonuna yer açıyor.

Bakın iş analisti de olurum sorun değil yani!

Endüstri, bilgisayar, matematik mühendisliği bölümlerinden mezun kişilerin iş analisti rolüne eğilmeleri diğer bölüm mezunlarına göre daha kolaydır. Ancak şöyle bir kitle de son dönemde dikkatimi çeker oldu. Özellikle bilgisayar veya matematik mühendisi mezunu olup, iş görüşmesine yazılımcı pozisyonu için gidip, görüşmenin seyrine göre, eğer yazılımcı pozisyonu için istenen teknik becerilere sahip olunmadığı hissettirilirse aday o anda kendince bir çözüm üretme arayışında bulunur! Adayın çıkış yolu olarak sunduğu “Ben iş analisti de olabilirim isterseniz.” teklifi ve yaklaşımını maalesef sıklıkla duyuyorum.

Nerede bir ihtiyaç ve talep varsa oraya arzı götürür, ne iş olursa yaparım yaklaşımının hazır cevap bedenlerde, iş görüşmelerinin olumsuz seyre girdiği anda bir destek niteliğinde dışa vurur. Aslında işsizlik ve iş bulma süresi öyle boyuttaki kimseye olumsuz bir şey de söylemek istemiyorum. Amacım bu gibi yaklaşımlardaki mantık ve bakış açısı yanlışını göstermek ve iş görüşmelerindeki şansınızı azaltacak davranışlara karşı sizi uyarabilmek.

Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi bilin

Öncelikle hiçbir iş görüşmesinde “Olmuyorsa, diğer rollere de uyabilirim.” yaklaşımı ile bir pozisyona talip olunmaz. Karşınızda gerçek bir işe alım uzmanı varsa o anda o şirket ile birlikteliğiniz başlamadan biter. Ancak gerçek bir hikayedir ki bu şekilde kendisine pozisyon açılan kişiler de tanıyorum. Burası Türkiye, işe girişte her şey kuralına, kitabına göre işlemiyor genelde!

Siz yazılımcı iseniz başka bir rolü değil kendi işinizi istemeli ve neyi en iyi yaptığınızı karşı tarafa hissettirmeli ve ikna edebilmelisiniz.

Her şeyi bilen insan değil, en iyi bu işi bilen insan olmayı tercih edin.

Bir yazılımcı olarak iş analisti rolüne “Olmadı iş analisti olurum!” yaklaşımı ile bakan bir yazılımcıyı gerçek bir teknoloji şirketi asla ekibine dahil etmez. Birlikte takım arkadaşı olacağınız kişilerin rolünü küçümseyerek bir ekipte yer alamazsınız.

İşler size uymaz, siz işe uyarsınız

Bütün bu nedenlerle öncelikle ne olmak istediğinizi net bir şekilde belirlemeli ve ona göre kendinizi yönlendirmelisiniz. Ne olursa olsun, iş görüşmesine tutarlı, kararlı ve ne istediğini bilen biri olarak gidin. İş görüşmesinde alternatif iş olanağı üreten değil, alternatiflere ne cevap vereceğinizi net olarak bilen olun.

Sizin Görüşünüz: