Sağlık

Kendimi Halsiz ve Yorgun Hissediyorum

Kendimi halsiz ve yorgun hissediyorum. Göz altlarım mor görünüyor. Açlık hissim eskiye göre oldukça fazla ve kahve tüketimim arttı.” Bu cümleler ya da benzerleri diyologlarınızda daha fazla yer almaya başlamış ise uykusuzluk problemiyle karşı karşıyasınız.

Günde 8 saat uyumalıyız

Belki uzun süredir uyku problemi çekiyor ve bu problemi çözemiyorsunuz. Belki de günlük işlerinizi yetiştiremiyor ve gece geç saate kadar ayakta kalmak zorunda kalıyorsunuz. Bir ihtimal daha var!.. “Sadece aptallar 8 saat uyur” kitabını okudunuz ve kendinize uyarlamaya çalışıyorsunuz. 🙂 Neden her ne olursa olsun, uykusuzluk üzerine Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkanlar hafife alınmayacak kadar önemli..

Bilime göre bir yetişkinin uyku ihtiyacı 8 saattir. Ancak Amerikalıların ortalama uyku süresinin 6-7 saat olduğu saptanmış. Basit bir matematik hesabıyla görülebilir ki: 393 saatlik uyku her yıl çöpe atılıyor. Bakıldığında düşünülmeye değmez bir konu olarak görülse de uykusuzluğun sonuçlarından bahsedince fikirlerinizin bir nebze de olsa değişeceğini düşünüyorum.

  • 5 trafik kazasından birinin uykulu sürücü yüzünden olduğunu biliyor muydunuz?
  • Ofisteki 10 kişiden 3 ünün çalışırken uyuya kaldığını bence hepimiz açık ve net görüyoruz. 🙂
  • Yeterince uyumayan beylerin testesteron hormonu seviyeleri %10-15 lik bir düşüş yaşıyor.
  • 6 saatten az uyuyan kişilerin kalp krizi riskini %50 daha fazla taşıdığı gerçeği benim en çok şaşırdığım sonuç oldu. 45 yaş üstü kişilerin gece uykularının 8 saat yerine, 6 saat olması bu riski tam 4 katına çıkarıyor. Lütfen çevremizdekileri bu konu hakkında uyaralım.
  • Uykusuzluğun bir başka sonucu da açlık hissinin %25 daha fazla hissedilmesi, dolayısıyla da günde 350-500 kalori daha fazla alınmasıdır.
  • Bir Amerikalı uyanık kalmak için, haftada ortalama 20$ kahve için harcama yapıyor. Uykusuzluk sorunu çözüme ulaşır ve daha az kahve içme ihtiyacı hissederse, bir yıllık kahve tüketimi tasarrufuyla neler alabilir neler.

Uykusuzluk için çözüm önerileri:

  1. Uykuya dalmadan 45 dakika önce, elektronik aygıtlarla ilişkinizi kesin. Bigisayar ekranları uykusuzluğun en büyük tehdit unsurudur.
  2. Rahat bir uyku için kuşkusuz en önemlisi cep telefonunuzun kapalı olmasıdır.
  3. Pavlov’un köpekleri üzerine yaptığı araştırmayı herkes biliyordur. Uykusuzluk sorununu çözmek için de çok bilinen bu psikolojik deneyden faydalanabilinir. Uyumadan önce yapılacak rutin hareketler silsilesi: Pijamaları giymek, dişleri fırçalamak… Her akşam bu rutini yakaladığınızda beyniniz bir süre sonra bu hareketleri tanıyacak ve “Uyku zamanı geldi.” diyecektir.

Hepinize tatlı rüyalar dilerim.

 

Sizin Görüşünüz: