İnfografik, İş Hayatı, Kariyer

Kim Bir Start-Up’ta Çalışmak İstemez ki?

Bir startup’ı oluşturan elementler; en az bir fikir, yönetim işinden anlayacak bir CEO adayı, bolca yazılımcı, bolca enerjik taze kan ve bir yatırımcı. Zira yatırımcı parayı koyacak ve CEO adayımız yazılımcılarla enerjik taze kanları çalıştırarak o yatırımcının yüzünü kara çıkarmamak için bir süre çabalayacaktır. Bu süre oldukça uzun da olabilir, bir startup’ın para kazanmaya başlama hedefi ilk 2 yıl için -çoğu durumda- pek gerçekçi olmayacaktır.

İçinde bulunduğumuz yıllarda üniversiteden mezun olan gençleri kapsayan Y kuşağının %47′si 100 kişiden az çalışanın olduğu firmaları tercih ediyor, %30′u 100-1500 çalışanın olduğu orta büyüklükteki firmalarda çalışmak istiyor. 1500′den fazla kişinin olduğu büyük firmalarda çalışmayı tercih edenlerse sadece %23′lük bir kesimle sınırla kalıyor. Herkesin çok büyük firmalarda çalışmayı hayal ettiği dönem geride kaldı yani.

Çünkü;

  • Az kişinin çalıştığı bir yerdeyseniz fark edilirsiniz. Y kuşağı fark edilir olmayı seviyor. Hem varlığı hem de fikirleri ve yaptıklarıyla… 50 bin kişinin çalıştığı bir yerdeyseniz kaybolursunuz.
  • Çok büyük kurumsal firmalar düzen sağlamak için çok fazla kural koyar. Az kişinin çalıştığı yerde ise kuralları çalışanlar belirler, belirli bir esneklik ve özgürlük vardır. Kısıtlanmazsınız. Y’ler kısıtlanmaktan hiç hoşlanmaz.
  • Girişimci ruhunuzu canlı tutmak istiyorsanız çalışanların da yönetimde söz hakkının olduğu küçük firmalarda bulunmalısınız. “Şunu yapalım” dediğinizde siz müdür yardımcısına, müdür yardımcısı grup müdür yardımcısına, grup müdür yardımcısı, grup müdürüne, grup müdürü başka bir müdür yardımcısına, o başka müdür yardımcısı sizin kısımdan sorumlu genel müdür yardımcısına vs iletecekse o değerli fikrinizin yolda kaybolma ihtimali oldukça yüksektir.

Yeni mezunlara ek olarak, çalışma hayatının o kurumsal sıkıcılığından kurtulmak için acil çıkış kapısı arayanların sayısı da hayli yüksek. Startup yönetim kurulu üyelerinin %48’i 35-44 yaş aralığında.

Bu gibi sebeplerle bir girişimcilik ve startup furyası başladı son dönemde. Peki, hayal ettiğiniz o startup’ta çalışmak için ne gibi özelliklere sahip olmalısınız?

  • Özellikle internet girişimciliğinde görülen potansiyel sebebiyle web programlama uzmanlarına her zaman ihtiyaç duyulur.
  • Yeni bir marka yaratılıyor olduğundan pazar bilinirliğine önem verilir bu yüzden de pazarlama konusunda potansiyel taşıyanlar ve konuda uzman olanlar da yine aranan kan olarak karşımıza çıkıyor.

startupslar-icin-kim-calisiyor

Sizin Görüşünüz: