Haber

Kuyruklu Yıldızların Keşfi: Rosetta

Dünya üzerinde yaşamı olanaklı kılan şey su. Bilim adamları suyu dünyayı getiren şeyin kuyruklu yıldızlar olduğuna inanıyor. Güneş sistemi, dünya ve hayatımız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsak kuyruklu yıldızları daha yakından tanımamız gerekiyor.

Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından inşa edilen Rosetta, beraberinde taşıdığı Philae modülünün 67P/Churyumov-Gerasimenko adıyla bilenen kuyruklu yıldıza yapacağı tarihi inişin Türkiye saatiyle bu sabah saat 10.35’te gerçekleşmesi bekleniyordu. Rosetta, Güneş Sistemin’de yaklaşık 4 milyar mil katettiği, 10 yıl süren yolculuğu sonunda 6 Ağustos 2014 tarihinde kuyruklu yıldıza ulaşmıştı. O zamandan beri Rosetta uzay aracı, kuyruklu yıldızın çevresi ve çekirdeği hakkında bilgi topluyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza inecek Philae adlı uzay aracının Rosetta uydusundan bu sabah Türkiye saatiyle 10:35’te başarıyla ayrıldığını açıkladı. Aracın kuyruklu yıldıza inişi bundan 7 saat sonra gerçekleşecek; inişi doğrulayan sinyalin yeryüzüne ulaşması ise Türkiye saati ile 18.00‘de olacak.

Rosetta Misyonu Neden Bu Kadar Önemli? 

Mars ve Jüpiter arasında bir yörünge alanında bulunan 67P kuyruklu yıldızın, Güneş’e 186 ile 800 milyon km uzaklıkta olduğu biliniyor. Dünya tarihinde ilk defa bir robot bir kuyruklu yıldızla bağlantı kurmuş olacak.

Kuyruklu yıldızlar kayalık kütleler içine gizlenmiş zaman kapsülleri gibidir. Bilim adamları kuyruklu yıldızların, güneş sistemine ilişkin ipuçları barındırdığına inanıyor. Kuyruklu yıldızların 4.6 milyar yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor; tıpkı Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi. Bu gezegenler ile kuyruklu yıldızların, Güneş’in oluşumu sırasında püskürttüğü aynı toz bulutları ve buz kütlesinden oluşma ihtimali var.

Philae’nin yaptığı gözlemler sayesinde dünyanın, yaşamın köklerinin araştırılması adına çok büyük bir adım atılmış olacak.

Lord Baelish’ten Rosetta’ya Destek Filmi: Ambition 

Rosetta misyonunu desteklemek adına ESA’nın çektiği fantastik bir kısa film bulunuyor. Ambition isimli filmde Game of Thrones’un Lord Baelish’i yer alıyor. 😉 ESA, uzaya ilişkin yapılan keşiflerin kendi köklerimize ait ipuçları bulmak adına ne kadar önemli olduğunu ve daha fazla övgü hakettiğini göstermek amacıyla bu filmin yapıldığını açıkladı.

Bilim insanlarının aya inişten çok daha karmaşık olduğunu söyledikleri bu nefes kesici uzay görevi, Twitter’dan da saniye saniye takip edilebilecek. Bu sırada Rossetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rossetta’dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya’ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 17.35 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 18.00’de Rosetta’dan ilk haber alınabilecek.

100 kilogram ağırlığındaki Philae’nin saniyede 1 metre hızla yere inmesi hedefleniyor. Ayaklarındaki vidaların uzay aracını yüzeye kilitlemesi umuluyor. Bu mekanizmanın işleyebilmesi için de Philae küçük bir gaz iticiyle yüzeyde tutulacak.

Pek çok televizyon kanalı ve ESA TV de uzay bilimlerindeki bu tarihi anı naklen yayınlayacak. Ayrıca inişi buradan da izleyebilirsiniz.

Sizin Görüşünüz: