Dijital Dünya, Gündem, LinkedIn

LinkedIn’de Mail Adresi Paylaşmanın Tehlikeleri

“Eğer mail adresinizi bu yazının altına yazarsanız size İnfopik’teki her yen yazıyı mail adresinizi gönderebilirim!”

Eğer gerçekten amacım bu olsaydı e-posta adresinizi yorum olarak yazmanızı değil sayfanın en altında bulunan formu tek başına doldurmanızı isterdim. Böylece e-posta adresinizi ulu orta açık yazmanıza gerek kalmayacak ve e-posta adresinizin başkalarının eline geçme riski de ortadan kalkacaktı. Böylesi çok daha güvenli olurdu değil mi?

LinkedIn’de dosya paylaşımlı yardım severlik furyası!

Uzun bir süredir LinkedIn’de bazı paylaşımlar ara sıra da olsa denk geliyordum. Her seferinde de bu paylaşımların altındaki yorumlara şaşırmaktan kendimi alı koyamıyordum. İşte bu paylaşımlar son dönemde öyle çok sıklaştı ve yaygınlaştı ki iyi niyetli kullanıcılar tarafından da uygulanmaya başladığını görünce durumun daha da tehlikeli bir hal aldığını fark ettim.

LinkedIn’de yorumlar viral etki yaratıyor

Öncelikle şunu söylemeliyim ki LinkedIn’de yapılan her yorum hatta beğenme viral etki ortaya çıkarıyor. Sizin yorumunuz ile iletinin sahibi ve diğer yorum yapan kişiler, sizin ağınızda yer alan kişiler tarafından da ulaşılabilir hale geliyor. Yani yorum bildiriminiz ağınızdaki kişilerin LinkedIn akışına düşüyor. Şimdi bu durumu tersten düşünün. Sizin yorum yaptığınız bir gönderiye başkaları tarafından da yorum yapıldıkça bu sefer yorumunuz, yorum yapan her kişinin bağlantıları tarafından da erişilebilir olmuş oluyor. Bu da yorum alan bir gönderinin bir anda binlerce kişiye ulaşmasını sağlamış oluyor. Ulaşılabilirliği bir anda çığ gibi büyüyen bir gönderiye dönüşmüş olan bu paylaşımlar bir anda mahremiyet ve güvenlik zafiyeti ortaya çıkarabiliyor. Şimdi böyle bir ortamda LinkedIn’de e-posta adresinizi yorum olarak paylaşmayı düşünün!

Eğer mail adresinizi yorum kısmına yazarsanız size çok özel çalışmamı gönderebilirim!

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi mail adresinizi yorum kısmına yazmanız istenen ve karşılığında size bir çalışma veya faydalı olabilecek bir excel dokumanı gönderileceği söyleniyor. Bu tarz paylaşımlarda iyi veya kötü niyet aramadan bu yöntemin bir anda binlerce kişiye ait bir e-posta listesine sahip olma anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Hem de isim ve soyismi bilgilerine de sahip e-posta adresleri!

E-posta adresi ile sosyal ağ hesaplarınız daha kolay ele geçirilebilir

Kime sorsak kimse spam mailler almak istemez öyle değil mi? Hatta birçok siteye, sosyal ağlara da üye olurken kullandığımız e-posta adreslerimizin açık bir şekilde herkes tarafından ulaşılabilir hale getirmek eminim istemeyiz. Öyleyse ileride e-posta adresinize spam mailler, hatta kötü amaçlı, virüslü e-postalar almak istemiyorsanız, e-posta adresinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine olanak veren bu gibi davranışlardan sakınmak gerekiyor. Özetle e-posta adresinizi ulu orta paylaşmamanızı öneriyorum.

Online dosya paylaşma servislerini kullanabilirsiniz

Son olarak, eğer iyi niyetli bir şekilde dosyalarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız bu olanağı sunan bulut dosya paylaşım siteleri mevcut. Bu sitelerden elde edilen dosya paylaşım bağlantısını paylaşarak herkesin güvenli bir şekilde dosyaları indirmesini sağlayabilirsiniz.

Sizin Görüşünüz: