İnfografik, Kariyer, LinkedIn

LinkedIn’deki 1 Milyon Gönüllüden Biri de Siz misiniz?

LinkedIn, son zamanlarda beni en çok heyecanlandıran ve aynı zamanda örnek aldığım bir girişim, dev bir sosyal ağ. Bundaki en büyük neden ise LinkedIn’in kendisini sürekli geliştirmesi. Öyle ki bir LinkedIn kullanıcısı, LinkedIn’in sürekli kendisini geliştirme gayretinde olduğunu görebilir. Örneğin ben, her gün LinkedIn için farklı bir yenilik beklentisinde oluyorum. Son günlerdeki en dikkat çekici gelişme ise LinkedIn’in Iphone uygulamasındaki yenilik. LinkedIn’in şahane olan Iphone uygulamasının yeni halini görmenizi öneririm.

LinkedIn’in sürekli yatırım yaparak, inovasyonun peşini bırakmaması bütün girişimcilere ve start-uplara örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Keza Facebook da bu yönde örnek verilebilir. Bitmek tükenmek bilmeyen bir yenilik gayreti… Zirvedeyken bir an bile “Ben oldum.” dememek işte tam da bu.

Bu yazıda açıkçası LinkedIn’in kullanıcıların profilinde yer vereceği ve sonradan geliştirdiği “Volunteer Experience & Couses” alanına vurgu yaparak girmek istedim ancak konu LinkedIn olunca girişimcilik değerlendirmesine engel olamadım. 🙂 LinkedIn’de yine kısa bir süre önce yeni bir özellik ekleyerek kullanıcıların bulundukları sosyal sorumluluk ve gönüllü projelerini ekleyebilecekleri bir alan ekledi. Böylelikle sosyal sorumluluk faaliyetlerinde yer alan kullanıcılar bu yönlerini de profesyonel kimliklerinin bir parçası olarak sergileyebilecekler. LinkedIn’in kullanıcı profil sayfasına böyle bir başlık eklemesinin net bir cevabı var. İşveren şirketler geçmişinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almış ve gönüllü olarak faaliyetlerde bulunmuş adayları bir adım öne çıkarıyor. Açıkçası bu durum gönüllülük duygusunu biraz zedeleyebilecek bir hal de almadı değil. Örneğin bu bilinçle insanlar sırf kariyer amaçlı sosyal sorumluluk projelerine dahil oluyor ve gönülden gelmeyen bir gönüllülük etiketini kendilerine ekleme gayretine giriyor. Bu durumu da ayırt edecekler elbette işe alım uzmanlarına kalıyor. 😉

Şu bir gerçek ki eğer gönülden gönüllü olabiliyorsanız ve bu işe emek verebiliyorsanız dünyanın en mutlu insanı olabilirsiniz. Gönüllülük, ciddi bir emek, fedakarlık, bağlılık ve süreklilik isteyen bir iş ve işverenler de bu özellikleri barındıran insanları bünyelerine katmaya can atıyor. Kim gönüllü çalışanları istemez ki? Ancak maalesef bu insanlar çok az. 200 milyonu aşan kullanıcı sayısını düşündüğümüzde LinkedIn’de gönüllülük projesinden bahseden sadece 1 milyon kişi var. Ancak durum o kadar da kötü değil. Örneğin LinkedIn verilerinden, gençlerin bir önceki nesle göre  sosyal sorumluluk düşüncesine daha fazla hakim olduğunu görüyoruz.

Gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilinci birey olarak farkına varmamız gereken değerler. Elimizi taşın altına koyarak sosyal sorumluluk projelerine her an destek olmak da yetmez. Bu bilinci yaşamımızın her anında yaşatmalıyız.

Birey olarak bu topluma sorumluluklarımız var. Sosyal girişimciliği duymuş muydunuz?

linkedin-gonulluluk

Sizin Görüşünüz: