İnfografik, Sosyal Medya

Markanızın Instagram Başarısı İçin Olmazsa Olmaz 10 Tüyo

Birçok blogger iş alanında sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunu anlatıyor ve anlatmaya da devam edecek. Her bir sosyal medya mecrasında şirketlerin kendilerini pazarlamalarının farklı yolları var. Biri başladı mı, diğerleri de onu takip ediyor başlangıçta; ancak bu şekilde devam ettiğinde ise klişeler artıyor ve biz ürün ve hizmet kullanıcıları bu durumdan oldukça sıkılıyoruz. Yeni şeyler istiyoruz!

Kendim için değil İşim için Instagram!

Instagram da iş için kullanılması zorlu sosyal medya alanlarından bir tanesi. Aşağıdaki infografik de Instagram’ı nasıl iş için kullanabileceğinizi, kurumsallık adına nasıl davranmanız gerektiğini gösteren birkaç tüyodan bahsediyor.

  • Öncelikle açılan sayfanın kişisel değil, şirket için olduğunu unutmamak gerekli. Zaten hesap açarken Instagram size iki farklı sayfa öneriyor: Kişisel ve Kurumsal olarak…
  • Güçlü bir marka stratejisi belirlenmeli. Belirlediğiniz strateji sizin ulaşabildiğiniz kitleyi artırmalı, size müşteri kayıpları yaşatmamalı. Gönderileri hazırlarken doğru yöntemleri kullandığınıza emin olmalısınız.
  • Paylaşımlarınızı diğer sosyal medya mecralarında da paylaşmayı unutmamalısınız. Her ne kadar Instagram kullanıcı sayısı yaklaşık olarak 200 milyonu aşmış olsa da Facebook, Twitter ve Pinterest gibi diğer ortamlar daha büyük ağlar kurmanızı sağlayacaktır.
  • Yapılan paylaşımların size ait olduğunu gösteren benzer bir tema kullanılmalı.
  • Intagram’da yayınladığınız fotoğrafların embed kodlarını bloğunuzda kullanmalısınız. Bu sayede Instagram’dan bloğunuza trafik sağlamış olursunuz. Tabi bloğunuzu takip edenlerin Instagram hesabınızı da takip edeceği gibi… 🙂
  • Sponsorlu reklamları post edin. Bu sayede arama sonuçlarında yer almanızı sağlayacaksınız. Şuan için yapılamıyor ancak yakın zamanda daha çok kurumsal hesaplar için kullanılabilir olacağı düşünülüyor.
  • Takipçilerinizi teşvik etmelisiniz. Bunun için çeşitli kampanyalar oluşturabilir, kampanya kodları sunabilirsiniz. “Bu kampanya koduyla bizden % şu kadar indirim kazandınız. Kullanım şartları şu şekilde…”
  • Etiketlendiğiniz fotoğrafları regram yapmalısınız. Bu sayede takipçinizin gönlünü fethetmiş olacaksınız.
  • Bir fotoğraf yarışması düzenlemelisiniz. Yeni bir hashtag belirlemek artık günümüzde çok da zor değil. Örneğin #engüzel diye başlatıp en güzel fotoğraflar ile kendinizi etiketlettirebilirsiniz.
  • Güvenilir bir marka olduğunuzu resmedebilirsiniz. Çalışanlarınızın fotoğraflarını kendi çalışma ortamlarındayken ne kadar mutlu olduklarını resmedin. Bu durum takipçileriniz için imrenilir bir tablo oluşturacaktır.

instagram-infographic

 

Sizin Görüşünüz: