İş Hayatı

Mülakatta Konu Para Olunca Nasıl Yapmalı?

 

Her mülakat yeni bir hikayedir. Sorular, cevaplar hemen hemen aynı olsa da sizin için benzersiz bir deneyim daha yaşanmış olur. Farklı şirketler, farklı yöneticiler, farklı pozisyonlar olacak ancak sizin davranışlarınız genellikle aynı kalıplara sıkışacak. Mülakat esnasında ise çoğu zaman kendiniz olamayacaksınız belki ama bütün soruları başarıyla cevapladığınızı düşüneceksiniz. Ta ki  “Ücret beklentiniz nedir?” veya “Şu anki işinizde ne kadar maaş alıyorsunuz?” soruları sorulana dek…

Konu para olunca…

Çoğu adayın zorlandığı, özellikle profesyonel kariyerinin başındaki adayların utana sıkıla cevap verdiği ücret beklentisi sorusu “Biraz da para konuşalım” anının başladığını bize işaret eder. Parasal konuları konuşmaktan ben de sizler gibi hoşlanmam. Sadece iş görüşmesinde de değil üstelik. Hangi konu olursa olsun, işin içine parasal konular girdiğinde bilirim ki bütün güzel şeyler bir anda mahvolabilir ve yanlış anlaşılabilirim. Paranın bir an da bütün her şeyin önüne geçmesinden korkarak, olabildiğince kendimi iyi ifade etmeye çalışırım.

İş görüşmesinde para konuşmak ayıp değildir

İş görüşmesinde para konuşmanın da elbette bir yolu var. Öncelikle şunu unutmamalıyız. İş görüşmesinde paradan bahsetmek ayıp değil! Öyle olsa size böyle bir konu açılmaz. 🙂 Şöyle ki bir iş görüşmesi, sizin iş gücünüzün kiralanması demektir ve kiralanan her şeyin bir bedeli vardır. İşveren çalışanına bu iş gücü karşılığında bir ücret öder. İş görüşmesinde de bu ücret konusunda bir ortak nokta aranır. Yani para konusuna sonuna kadar profesyonelce yaklaşırsanız aslında üzerinizde hiçbir baskı hissetmemiş olursunuz ve bu durumun aslında çok normal olduğunu kolayca kavrayabilirsiniz.

Gerçekten ne için çalışıyoruz?

Çevremde neredeyse hemen herkesin mülakatlarda para konusu açılınca bocaladığına şahit olmaktayım. Oysa kendimize “Gerçekten ne için çalışıyoruz?” diye sorduğumuzda ve bütün duygusal nedenleri bir kenara bıraktığımızda tek bir cevap alacağımızı göreceksiniz: Para.

İş görüşmesinde ücret beklentiniz sorusuna bir ücret belirtmek sizi “paracı” biri yapmaz. Ancak burada aşağıdaki sorular akıllara gelebilir. Bu soruların cevaplarını ise bir sonraki yazımda detaylı açıklayacağım.

  • Ücret beklentiniz nedir sorusuna nasıl cevap verilmeli?
  • Mevcut maaşınız sorulduğunda nasıl bir yol izlemelisiniz?

Unutmayın, zaman geçtikçe mutsuz olacağınız bir ücrete “Evet” demeyin. Önemli olan sizin piyasa ortalaması göz önüne alınarak, kişisel yetenek ve beklentilerinize uygun ve sizi tatmin edecek o doğru miktarı bulmak. Mülakatın duygusallığına kapılarak “Ucuza gitmeyin.” 🙂

Sizin mutsuzluğunuz, sizin düşük performansınız olur.

Sizin Görüşünüz: