İş Hayatı, Manşet

Olsun Kurumsal Şirket Sonuçta

Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri ile iş görüşmesi yaptığım dönemlerdi…

Burada atlamamanız ve hemen merak etmeniz gereken nokta şu: “Önde gelen banka” ile ne denmek istenmiştir? Zihninizi biraz yorduğunuzda, şirketler hakkında konuşulurken bilinçli olmasa bile o şirket için genel konularda finansal büyüklüğü üzerinden değerlendirmeler yapıldığını fark edebilirsiniz. Finansal açıdan iyi olan bir şirket için şirket hakkında sanki diğer her konuda da  iyiymiş varsayımıyla alışıla gelmiş yorumlar yapılır. Bir şirket finansal açıdan büyükse, o şirket için önde gelen bir banka yorumunu yapmak, o şirketin çalışanı olmak hakkında bir değerlendirme içermiş sayılır mı? Yani o şirketin çalışanı olmak konusunda bir fikir verebilir mi?

Kurumsal bir şirkette çalışmak ne demek?

Bu konuda yazma fikrini bende oluşturması açısından anneme teşekkür etmeliyim. İş değişikliği yapmayı düşündüğüm dönemlerde yaptığım iş görüşmeleri için annemin bir yorumu gündelik yaşamda sıklıkla düşülen bir hatayı yeniden hatırlamama neden olmuştu. Yukarıda bahsettiğim banka için annemin konuşmamızın bir anında yaptığı değerlendirme aynen şu şekildeydi:  “… Olsun kurumsal şirket sonuçta.”  Tahmin edebileceğiniz gibi ben o bankada çalışmanın olası bazı olumsuz yönlerini saymıştım ve annem de bana bu cümle ile bir anlamda o bankada çalışma fikrinin iyi yönlerinin de olabileceğini göstermeye çalışıyordu. Birçoğumuzun anne babasının yer aldığı baby boomer kuşağına özgü bu yaklaşımlar size de hiç yabancı gelmemiştir sanıyorum. 🙂

Günümüzden çok daha kötü çalışma koşullarında çalışan ebeveynlerimiz için kurumsal bir şirkette çalışmak, bizim bugün bir işverenin çalışanına karşı zaten yapması gereken sorumluluklarını yerine getirmesi olarak değerlendirebileceğimiz konuları ifade ediyor. Yani baby boomer kuşağı için cazip çalışma koşulları bugünün dünyasında bizler için (y kuşağı) olmazsa olmaz koşullar.

Cirosu küçük, marka değil ama kurumsal

Yeni kurulan bir girişim şirketini düşünün, kurulalı 5-10 yıl olmuş en fazla 100 kişilik şirketler. Adını sadece o sektörden kişilerin bilebileceği şirketler… Bu şirketler için kurumsal şirket değildir diye kesin bir yorumda bulunamayız. Oysa pratik hayatta sanki kurumsal şirket demek, bir holdingi arkasına almış veya global ölçekli bir şirket yani finansal açıdan güçlü şirket olmak gerekiyormuş gibi düşünürüz. Oysa dışarıdan yapılan bu yorumlar içerideki gerçeği yansıtmaz çünkü kurumsallığın finansal büyüklükle bir ilgisi yoktur.

Şirketin yaşı, çalışan sayısı ve sermayesinden bağımsız olarak kurumsal şirket olabilmek mümkündür. Yeter ki içeride iş ahlakı, kanunlara uygunluk ve yerleşmiş bir sistem olsun. En azından bu yönde bir vizyon ile yola çıkılmış olsun. Buna sahip bir şirket kurumsallaşma yolunda ilerliyor demektir.

kotu-patron-yonetici

Keyfi kararlar alınabilen yer kurumsal değildir

Bir şirkette kurallar bireylerce belirleniyorsa (Her yönetici istediği gibi karar alabiliyorsa) şirket o derece kurumsallıktan uzak demektir. Kurumsal bir şirkette kurallar net bir şekilde ortaya konmuştur ve bu kurallar şeffaf bir şekilde herkes tarafından ulaşılabilirdir. Bireylerin, üst yönetimin ve yöneticilerin inisiyatifine bırakılan noktalar ne kadar fazla olursa kurumsal bir şirketten bahsetmek de o kadar zor olur. Burada özellikle bahsetmek istediğim konulara özlük hakları, performans değerlendirmesi ve terfi konularını verebilirim. Örneğin performans değerlendirmesi olmayan bir şirkette çalışanlara ödenecek performans primi miktarının yöneticinin inisiyatifine bırakılması, terfi için bir ölçüt aranmaksızın yöneticinin sevdiği, istediği kişiyi terfi ettirme yetkisinin olması gibi durumları sayabiliriz.

Bugün yaşları 45-70 arasında değişebilecek anne ve babalarımızın için garanti bir işte çalışmak çok önemlidir. Eminim siz de bunu ailenizden sık sık duyuyorsunuz. Onlar için garanti ve sağlam bir iş demek aynı zamanda “kurumsal” bir şirkette çalışmak anlamına geliyor ve genellikle bu kuşak kurumsal şirket olarak aslında finansal açıdan büyük ve ismi bilinen bir şirketti ifade etmiş oluyor.

Çalışan gözüyle kurumsal şirket nedir?

İş yeri seçiminde daha açık ifadeyle, çalışmayı tercih edeceğimiz şirket seçiminde birçok faktör etkili olur. Bütün bu faktörleri önünüze koyduğunuzda o şirketin işveren markasını değerlendirmiş olursunuz. Kurumsallığı sağlayan faktörleri göz önünde tutabilmek ise iş yeri seçiminde size oldukça önemli ip uçları verecektir. Zira şirketler için işveren markası olmanın bir koşulu da kurumsallaşmadan geçer.

Çalışacağınız şirketi seçerken, şirketlere tüketici gözüyle değil çalışanı gözüyle bakmaya çalışmak gerekir. Hayal edin, kendi şirketinizi kursanız, şirketiniz içinde oluşturacağınız kültür için milyon dolarlara sahip olmaya ihtiyaç duyar mısınız?

Bir sonraki yazıda kurumsal şirket nedir, ve kurumsallaşma ile işveren markası olma ilişkisi konusunu daha ayrıntılı olarak ele alacağım.

Sizin Görüşünüz: