İnfografik, Kişisel Gelişim

Rahat Bir Gün İçin Küçük Bir Plan

Hadi plan yapalım! Neden mi? Çünkü çok fazla yapılması gereken iş var ve nereden başlamak gerektiğini bilmiyorsunuz. Yaptığınız plan o kadar çok işinize yarayacak ki! Göreceksiniz, hem arada yapılması gereken küçük işleri unutmayacak, hem de düzenli bir hayatınız olacak.

Kendimden örnek vermek gerekirse ben planlarımı her gece gözden geçiriyorum. Ertesi gün yapacaklarım, işe gitmeden önce ne giyeceğim bunlar geceden hazırlanmış oluyor.  Unutulmaması gerekenleri sabah mutlaka göreceğim bir yere yapışkanlı post-it’ler ile yapıştırıyorum. Sıra geliyor uyumaya. İnsanların rahat ve huzurlu bir uyku çekebilmeleri için düşünce kargaşalarının olmaması gerekir. Eğer o gün içerisinde yaptığınız bir hata sizi huzursuz ettiyse ve kendinizi hala suçlu hissediyorsanız o geceki uykunuzdan hiçbir şey anlamayacaksınız. Sabah uyandığınızda ise gözaltı torbalarınız olacak! Bu noktada yapmanız gereken kendinizi affetmek. Herkes hata yapabilir, önemli olan bu hataların tekrarlanmaması.

Güne güzel başlayın!

Kendiniz için bir şey yapın. Yoga, meditasyon, spor yapabilirsiniz ya da bunlar size göre değilse kitap-dergi okuyabilirsiniz. Yeter ki sevdiğiniz bir şeyi yaparak güne başlayın. Bu sizin güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Bu sayede zihniniz günün en zorlu anlarında dahi size farklı bakış açıları, farklı çözümler sunabilir. Günün kahramanı bile olabilirsiniz!

Rutinleriniz olsun. İnfografikte verilen örnekte Obama’nın yalnızca gri ve mavi renkli takım elbise giydiğini göreceksiniz. Neden diye sorulduğunda verilen cevap ise giyilecek kıyafetin kararı sırasında vakit ve enerji kaybedildiği. Rutinleri sayesinde kendi enerjisini ve zamanını daha önemli meselelerde karar verebilmek için saklayabiliyor.

Ortaya çıkan yapılacaklar listesini elinize alın ve nereden başlayacağınıza karar verin.  Bunun için iki farklı yol izleyebilirsiniz. “Ben zorların insanıyım” deyip zor ve meşakkatli olanlardan başlayabilirsiniz. Ya da kolayları eriterek günün sonuna en zorunu bırakabilirsiniz.

Seçiminiz her ne olursa olsun fark edeceksiniz ki planlı programlı olmak size kendinize vakit ayırmanız konusunda yardımcı olacak. Boş zamanlarınızın ne kadar olduğunu bilecek ve gün içerisindeki yapacağınız işler arasında birçok değişiklik yapabilmeniz için size çok büyük yardımı dokunacak. Yanınızdan not defterinizi ayırmayın ki planlarınız gün içerisinde hep sizinle olsun! 🙂

sabah-aksam-aliskanliklari

 

Sizin Görüşünüz: