Dijital Dünya, İnfografik, İş Hayatı

Skype Üzerinden İş Görüşmeniz mi Var?

Siz hiç Skype üzerinden bir iş görüşmesi gerçekleştirdiniz mi?

Eğer gerçekleştirdiyseniz eminim arkanızda anlatacağınız ilginç anılarınız birikmiştir. Bu anılar hem olumlu hem de olumsuz olabileceği gibi aynı zamanda bir sonraki deneyiminiz için çıkaracağınız dersleri de beraberinde getirir. Yok eğer henüz Skype aracılığla bir iş görüşmesi gerçekleştirmediyseniz ve çok yakında Skype ile bir iş görüşmeniz varsa birazdan okuyacaklarınız işinize çok yarayacak.

İş görüşmesini yapacağınız yöneticinin şehir dışında veya ülke dışında olması bir Skype görüşmesini zorunlu hale getirmiş olabileceği gibi uluslararası bir şirket söz konusu olduğunda da Skype üzerinden online görüşme yapılarak mülakat gerçekleştirilebilir. Sebebi ne olursa olsun online mülakatın da kendine göre önem verilmesi gereken yönleri var.

Eğer bir Skype görüşmeniz varsa son kontrolleri yaptığınıza emin olmadan görüşmeye başlamayın!

Öncelikle Skype üzerinden gerçekleşecek bir iş görüşmesi dendiğinde doğal olarak aklınıza hemen görüntülü bir görüşme olacağı geliyor. Oysa bu bazen bir telefon görüşmesi gibi sadece sesli bir görüşme de olabilir. Ancak siz yine de hazırlığınızı görüntülü bir görüşme olacakmış gibi yapmalısınız. Bunu söylememin sebebi görüntülü bir çağrı almadığınızda bocalamayın diye. Yeri gelmişken bunu da söyleyeyim çünkü bu nokta belki de görüşme öncesinde yapacağınız hazırlıklardan çok daha önemli. Görüşme saatiniz geldi ve hatta 1-2 dakika geçiyor ancak henüz görüşme yapacağınız şirket yetkilisinden bir çağrı gelmiyorsa siz onu aramayın. Her ne olursa olsun tam zamanında yerinizde ve online (çevrimiçi) pozisyonunda olun ve karşı tarafın sizi aramasını bekleyin.

Kameranın görebileceği yeri toparlamak ile kurtulamazsınız!

Skype görüşmeleri görüntülü bir görüşme olacağından görüşmeyi yapacağınız mekan çok önemli. Eğer mesai saatleri dışında bir saatte görüşme olacaksa muhtemelen evinizde, çalışma odanız iyi bir seçim olacaktır. Ancak odanızda rahatsız edilmeyeceğinize emin olmalısınız. Odanızda sadece kameranın görebileceği yeri toparlamanın yeterli olduğunu asla düşünmeyin. Görüşme esnasında ne olacağı hiç belli olmaz. Bulunduğunuz mekan her yeriyle düzgün olsun; risk almayın.

Online bir görüşme yaptığınıza göre internet bağlantınızın ve kullandığınız bilgisayarın teknik olarak sizi yarı yolda bırakmayacağına emin olun. Görüntülü görüşmelerde genelde bu yönde eksiklikler görüntü kalitesinde sıkıntılar yaşamanıza ve görüşmenin daha başlamadan bitmesine neden olur.

Pijama ile görüşme mi olur?

Teknik ve fiziki şartlar harika ise artık nasıl görüneceğinize bakabiliriz. Evdesiniz diye ev halinizle görüşmeye katılmayacaksınız değil mi? Bu gibi durumlarda şık bir gömlek kurtarıcı olacaktır. Öte yandan sadece oturduğum yerden konuşacağım diye gömleğin altına gelişi güzel şeyler giymeyin. Ayağa kalmanız gerekebilir.

Yanınızda öz geçmişinizin olması konuşma esnasında sizi rahatlatacaktır. Bir bardak su, bir kalem ve not alabileceğiniz defter olmasına dikkat edin.

Son olarak, görüşme yapacağınız kişiyi Skype’ta contact listenize önceden eklemeyi unutmayın. Böylelikle görüşmeden önce belirsizliklerle karşılaşma ve görüşme vaktini geçirme gibi sıkıntılar yaşamaktan kurtulmuş olursunuz. Görüşme vaktinden en az 10 dakika önce online olmanız da yine faydalı olacaktır.

skype-is-gorusmesi

2 Comments

  1. 1

    Merhabalar,
    konuya değindiğiniz için özellikle teşekkür ederim, maalesef genç x,y,z kuşağında telefon ya da skype mülakatlarında , ön yargılı olamamak için kendimi zorluyorum. Neden sessiz bir prtam seçilmez?Halbuki bunu daha önce arar defalarca teyit alır ve hatırlatırız.Ah ilk intiba…

Sizin Görüşünüz: