İK Kronikleri

Staj da Var

staj-yapmak

Staj neden var?

Stajyer nedir bilir misin? Stajer? Yok etajer, oldu.

Şekerim stajyerler satrançtaki piyon bilemedin savaşta atı olmayan bitli piyade baktın o da değil sistemin içerisinde şekil alacak bir atom çekirdeğidir. Onlar bizim canlarımız onlar bizim küçük kardeşlerimiz reelde gördüğümüzde aman hanimiş uyusun da büyüsün mini mini birlerimizdir.

Korkuyorum Anne filminin girişinde insanları ikiye ayırırlar, tavsiye ederim mutlaka izleyin o filmi çok çok güzeldir. Bu noktadan hareketle bende stajı ikiye ayırmak isterim; zorunlu staj ve gönüllü staj, zorunlu staj ikiye ayrılır üniversite stajı lise stajı, üniversite stajı ikiye ayrılır… 🙂 Gördüğünüz üzere kırılım kırılmaya devam edecek.

Lise stajyerleri en eğlenceli olanlardır, miniklerdir, filtreleme azdır dolayısıyla abla/abi diye gelebilirler, dönemin başında büyüyünce ne olacakları hakkında bir kaç alternatif fikirleri mevcuttur dönem sonunda yaklaşık 10 kez fikir değiştirmiş olurlar. Genellikle cool olanları ayti departmanındadırlar, hormonları yönettiği için bu grubu macera yaşamaya her an hazırdır aynı zamanda. Noldu? Genelleme yapmam hoşunuza gitmedi mi?

Üniversite stajyerleri de zorunlu ve keyfi staj yaparlar, zorunlu olanlar 30. günün sonunda ok gibi fırlayıp gitmeye hazırdır, bazıları ilginçtir bir süre daha bizlerle çalışmak ister. En sevdiğim stajyer Hijran, 3 ay çalışma fırsatım oldu onunla, görünüşte bir canlı cenaze ama iş çıktıları proaktifliğin kitabını yazmış, 4. baskıya girmiş gibiydi, bir de Merme vardı o da harikulade bir lise stajyeri idi.

Tüm bunların dışında mezuniyet sonrası seçilen mesleğe göre yapılan stajlar vardır mesela harika muhasebe bilimi ve onların 8000 yıl yapılan smmm stajları.

“Sen staj yaptın mı Coco?” diye soranınız varsa hacı ben staj yaptım ve acayip eğlendim, mesela arşivde fare görmek ve “Oha bunu buraya kim koydu?” diye koşarak uzaklaşmak, çay servisi yapmak (bayılırım çaya), kendi birimim dışında iş kitlemeye çalışan dombiliye çemkirme, sponsor olunan konser gecelerinde mutlaka görevli olarak bulunma, Cumartesi günü workshoplara katılıp test yapmaca, turistlerle saçmalama, yer altındaki tesiste kaybolma ve tesisi üzerine kitleyip gitmeleri gibi şahane anılarım var, unutmadan çok güzel fotokopi çekmeyip aletin elektronik beyninin motorunu bozmuşluğum vardır, bu hikayedeki denyo benim.

Şu gibi faydalarının olduğunu söyleyebiliriz;

-Okulda kuramsal olarak verilen bilgiyi uygulamada görme şansı sağlar zira okulda uygulama yapma şansı yoktur sanki,
-Staj yapılan şirkette işe girme fırsatı yakalanabilir,
-Kurumsal bünyeyi ve işleyişi anlama, aydınlanma ve ışığa doğru yürüme, istiklal marşı ve kapanış,
-Ve tabii ki network,
-Referans sağlama,
-Yeni mezunlar için mülakat sırasında “efem benim staj yapmışlığım var, daha önce fotokopi çektim, angarya işlerle uğraştım, kölelik en sevdiğim şey” diyebilme keyfi, i’m @work boring.

İyi haftalar, şahane pazartesiler şimdiden.

Pazar güneşiniz,

Coco

Sizin Görüşünüz: