İnfografik, Kariyer

Stajyerler! Google’da Masaj Hizmeti mi, Facebook’ta Ücretsiz Iphone mu Daha Cazip?

Staj pek çok şirket için önemlidir. Özellikle büyümekte olan şirketler (ki bkz. bilişim sektörünün büyük kısmı) için yeni gelişmelerle bilimin kalbinde eğitim almakta olan taze kan, genç fikir, canlı beyinler birer fırsattır. Stajyerlere verilecek her türlü “bak bizim şirket çok tatlı, tam da ileride çalışmak isteyebileceğin bir yer” mesajı toprağa ekilen tohumdur, uzun vadede meyve veren ağaçlar olarak geri dönmesi beklenir.

Tam da bu sebeple, Facebook ve Google arasında “stajyer kapma” konusunda ciddi bir rekabet vardır. Hatta Google bunu bir adım öteye taşıyarak (siz buna abartmak da diyebilirsiniz) The Internship isimli bir film bile çekti.

Kaliteli stajyer başvuruları almak da İK’nın bir misyonu oluyor bu noktada, bu yüzden de zihinlerde sürekli çalışan bir “biz ne yapsak da stajyerler bizi tercih etse” mekanizması kuruluyor. Hal böyle olunca, Google’ın sunduğu uyuklama odaları ve masaj hizmeti mi, yoksa Facebook’un sunduğu oyun günleri ve ücretsiz Iphone imkanları mı daha cazip, stajyer adayları seçim yapmakta zorlanıyorlar.

Genel olarak şirkete başvuracak kişileri düşününce de, Facebook çalışanı yeni baba olmuş bir erkek 4 aya kadar ücretli izin (dikkat ediniz “ücretli”) ve 4000 Dolar bebek ödemesi alabiliyor. Buna karşılık, Google da çalışanlarının ayağına “Parti Dansı” dersleri ve sıcak yaz günleri için düşünülmüş kar makinesi getiriyor.

Seçim yapmak cidden zor iş.

Neyse ki her iki şirkete girmek de ziyadesiyle zor. 🙂

Özellikle de Google’daki bir iş görüşmesinde “her şeyi öğrenmek için Google’lıyorum” veya Facebook iş görüşmesinde “Facebook’ta çok zaman harcıyorum” gibi söylemlerde bulunursanız… 🙂

google-facebook-internships-staj

Sizin Görüşünüz: