Kişisel Gelişim, Sağlık

Tatlı Uykunuzdan Uyanmak Zor mu Geliyor?

uyanamamak-kalkamamak

Pencerelerimizden içeriye güneş ışığı dolmadığı bu günlerde uyanmak birçoğumuz için işkence oluyor. Havaların giderek soğumasıyla birlikte sıcak yatağımızdan ayrılmak nasıl da zor geliyor değil mi? Emin olun yalnız değilsiniz! Sabahları erken uyanmak ve sızlanmadan yataktan çıkabilmek için bazı basit alışkanlıklar edinebiliriz. Sizi tatlı uykunuzdan uyandıracak, keyfinizi yerine getirecek neler var bir düşünün bakalım. 😉

Gününüzü daha verimli geçirmenizi sağlayacak birkaç basit ama önemli sabah ritüeli ile alarmınızla kavga etmeye son verebilirsiniz. 😉

  • Yeni bir güne pozitif başlamak en önemlisi. Hem iletişim kurduğunuz insanları hem kendi enerjinizi, motivasyonunuzu yükseltmek için olmazsa olmazımız gülümsemek! Yüzünüze kocaman bir gülümseme yerleştirin ve günaydın demeye üşenmeyin.
  • Güne egzersiz yaparak başlayın. Özellikle kasların esnemesini sağlayan egzersizler ile vücudunuzu yoğun geçecek güne hazırlayabilirsiniz. Böylece daha enerjik ve mutlu bir gün geçirmeniz mümkün olacaktır.
  • Sıkı bir kahvaltı yapın. Eğer birlikte yaşıyorsak annelerimizin aç çıkmayalım diye peşimizde dolanması; uzaktaysa telefonla sıkı sıkı kontrol etmesi boşuna değil. İyi bir kahvaltı gün boyu sizi zinde tutacak, enerjinizi koruyacak en önemli öğün.
  • En sevdiğiniz şarkıyı dinleyin hatta eşlik edin. Biraz hayal kurup kendi kendinize gülümseyin; gün içinde sık sık gülümsemeyi unutmayın ters giden şeylere inat sakinliğinizi koruyun.
  • İçinde kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetler seçin; ışıldayın.
  • Günlük 3 galibiyet belirleyin. Her gün kahraman olun demiyorum tabi ki; kendinizi iyi hissettirecek minik başarılarınız olsun. Sabah belirlediğiniz büyük/küçük hedeflere ulaştığınızı görmek sizi motive edecek, kendinize olan inancınızı artıracaktır.
  • Gün içinde en az 15 dakikanızı masanızdan, bilgisayarınızdan özellikle de telefonunuzdan ayrı geçirmek için kendinize izin verin; biraz nefes alın.
  • Ve en önemlisi bir sabah ritüeli tamamen size özgü olmalı. İnsanların arasına karışmadan ya da işlere/derslere/ sorumluluklara boğulmadan önce birkaç dakikanızı sadece kendinize ayırın. Keyif aldığınız şeyleri düşünün ve bundan sonra daha sık yapmayı alışkanlık edinin. 😉

Sizin Görüşünüz: