Eğitim

Üniversitede En İyi Ders Programı Nasıl Yapılır?

Sizlere edindiğim tecrübelerden belki de en stratejik olanını paylaşacağım bu yazıda. Ders seçim haftalarında doğru taktik ve plan ile yapacağınız ders programı, verimli ve eğlenceli bir dönem geçirmenizi sağlar. İşte size tecrübe ile işe yaradığı görülmüş birkaç tüyo! 🙂

Öncelikle bir ders programı hazırlayabilmeniz için üniversite yönetimi tarafından size dayatılan bir ders planı olmaması gerekiyor. Eğer okulunuz ders seçiminde esneklik sağlayabiliyor ve haftalık ders planınızı oluşturmayı size bırakıyorsa şanslısınız demektir. Böylece size sunulan alternatif ders planından istediğiniz kombinasyonu yaparak bir dönem boyunca öğrenim ve sosyal hayatınızı etkileyecek ders programınızı oluşturabilirsiniz.

Ders seçimi haftası her zaman büyük acılara neden olur!

Bazı üniversitelerin ders seçimini öğrencilerine bırakması, öğrencilerin ders planını istedikleri gibi seçebileceği anlamına gelmez. Alternatifi olmayan bir ders planına göre yani her ders için belirli bir gün ve saatin olduğu durumlarda, sözde ders seçimi yapılır ancak durum derslere kayıt yapmaktan fazlası değildir. Ne şekilde olursa olsun, şu bir gerçek ki ders seçimi dönemleri her zaman sancılı olmuştur. Bunda şüphesiz üniversite sistemlerinin ultra teknolojik ve hızlı altyapıya sahip olmalarının etkisi büyüktür!

Eğer dersleriniz için seçebileceğiniz 2 veya 3 alternatif tarih varsa ve hatta bölümünüz 2. öğretime sahip bir bölüm olup 1. ve 2. öğretimler birbirlerinden ders seçebiliyorsa işte o zaman çok daha şanslısınız demektir. Böyle durumlarda ise en iyi haftalık ders programını yapmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki tavsiyeleri sırasıyla uygulamanız.

1- Dersleri kendi katılım durumunuza göre gruplayın

Şunu biliyoruz ki üniversitede dersler ikiye ayrılır. Mutlaka gidilmesi gereken dersler ve gidilmese de olur denilen dersler. Yeni dönem öncesi açıklanan dersleri buna göre gruplamanız işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bunun için her ders hakkında özellikle üst dönemlerden bilgi almanız gerekiyor. Ayrıca bazı derslerin farklı günlerdeki gruplarına farklı hocalar girebilir. İşte bu durum her şeyi değiştirir. O yüzden hocalar hakkında bilgi almanız de son derece önemlidir.

2- Katılım durumu aynı olan dersleri aynı güne alın

Mutlaka katılmanız gereken dersleri aynı günde toplarsanız çok daha verimli bir zaman yönetimi yapabilirsiniz. Bir iki günde katılmanız gereken dersleri aradan çıkarabilir, okuldaki bütün işlerinizi de bu sayede halledebilirsiniz. Öte yandan katılmasanız da olur dediğiniz dersleri aynı günde topladığınızda o günler sizin için joker günler olur ve o günlerde okula gidemediğinizde kaybınız büyük olmaz! Ya da o gitmeseniz de olur dediğiniz derslerin olduğu gün sizin için harika bir keyif gününe dönüşebilir!

3- Söylemeye gerek yok: Gün boşaltın!

Haftada 1 gününüz boşsa bu normaldir ve hatta zaten dolduracak dersiniz de olmaya bilir. İki boş gününüz varsa rahat edersiniz ve eğer 3 boş gün yaratabilirseniz efsane olursunuz! 3 boş günü 4. sınıf öğrencileri hariç yaratan pek görmedim ama neden olmasın. Ancak hafta sonu hariç 2 boş gün sizin için oldukça verimli, renkli ve cillop bir dönemin habercisidir. Zira ister o 2 gün iş bulup part time çalışın, ister üniversiteli olmanın tadını doya doya çıkarabileceğiniz sosyal aktiviteler için ayırın. İsterseniz doya doya uyuyun, evde film keyfi yapın. Ancak 2 boş gün asla yabana atılacak bir gün değildir. Düşünsenize haftada sadece 3 günlük bir ders programı!

4- Mutlaka katılmanız gereken dersleri haftanın ortasına alın

Ders derste öğrenilir ancak bazı dersler sadece derste öğrenilir! Mutlaka gitmeniz gereken dersler sadece öğrenmek için gitmeniz gereken dersler değil, yoklama sıkıntısı olabilecek dersler de olabilir. Sonuç olarak katılmanız gereken dersleri haftanın ortasına almanız sizin için avantaj yaratacaktır. Zira haftanın en verimli ve iş görür günleri Salı, Çarşamba ve Perşembe’dir. Kampüse gittiğinizde diğer işlerinizi de çok rahat halledebilirsiniz.

5- Gitmeseniz de idare edebileceğiniz dersleri ise haftanın ortasından uzaklaştırın

Böylelikle yapacağınız küçük kaçamaklara, tatillere ve kaytarmalara daha kolay kendinizi ikna edebilirsiniz. “Pazartesi veya Cuma günü kampüse gitmesem de olur. Zaten pek önemli ders de yok.” demek de ayrıca zevklidir. Böylece hafta sonunun öncesini ve sonrasını da dahil edebileceğiniz tatil planınız şimdiden sizi bekler. 🙂

Yukarıda sıraladığım maddeleri gerçekleştirebilmek için ders seçim anından önce elinizde yapmış olduğunuz bir ders planı hazır halde bulunmalı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu gibi ders programlarının hayalini sadece siz kurmuyorsunuz ve maalesef her ders için ayrılan kontenjan da sınırlı. O yüzden ders seçim zamanlarında hızlı bir internet, yeni bir bilgisayar ve çok tarayıcı gibi ihtiyaçlarınızı önceden hazır tutmalısınız.

Hızlı olan kazanır.

 

Sizin Görüşünüz: