İş Hayatı

Y Kuşağı ve Z Kuşağı ile Kurumsalcılık Oynanmaz!

Y kuşağına mensup bireylerin iş hayatına günümüzün modern iş yapma kültürünü getirdiği bir gerçek. İstesek de istemesek de bu durum gelecekte de bu ve benzeri şekilde sürüp gidecek. İş hayatında ciddi şekilde yer tutan y kuşağı ile doğru iletişim kurup, y kuşağı dostu şirket olmak, şirketlerin konusuyken; bir y kuşağı bireyi olup istek ve beklentilere uymayacak bir şirkette çalışma kararı almak da y kuşağı bireylerinin konusu. Bu iki paydaşın doğru anlaşabilmesi için ise ortadan aşılması gereken en önemli unsur kurumsallık yaklaşımları.

Konuyla İlgili Önceki Yazılar

Kurumsalcılık oynanan şirketlerdeki uygulamaları kurumsal bir şirket olmanın gerekliliği olarak görmek bir çalışan olarak sizi geçmişin çalışanı yapar. Günümüz iş gücünde etkin rol olan y kuşağı ile artık iş gücüne girmeye başlayan z kuşağı kurumsalcılık oynamaktan son derece sıkılan ve teknolojinin sunduğu olanakları sonuna kadar kullanmak isteyen bir nesil. Bu kuşaklar geçmişin dayatmış olduğu iş yapış şekillerine direnç gösteren ve bu şartlar altında ancak belli bir süre ve memnuniyetsizlikle çalışmasını sürdürmekte olan bir nesildir.

Bir çalışan olarak şirketinizi iyi tanıyın

İş gücüne genç ve yetenekli çalışanlar katmak isteyen bir şirket olma hedefi olmayan şirketler için burada ve daha önceki yazılarımda yazdıklarımın bir önemi yok ancak bütün yazılarımda bahsettiğim konular, bir çalışanın farkına varması gereken konular. Zira sizin bir şirketten beklentileriniz ve gözünüzde bir yere yerleştirdiğiniz şirketlerin iç dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmanız, kariyeriniz ve geleceğiniz için büyük önem arz ediyor. Hele ki iş hayatına yeni başlayacaksanız bu bir kat daha önemli olacak sizin için.

Sonuç: Sadece maaş için çalışmak zorunda olan çalışanlarla dolu bir şirket ortamı!

İş yapmanın ve çalışmanın önündeki en büyük engeli oluşturan sistemsizlik, iş süreçlerindeki teknolojiden yoksun ve çağ dışı, kontrol edici, sürekli denetleyici uygulamalar, çalışanların iş yerindeki hayatını zorlaştıracak, verimli ve coşkulu çalışmalarını engelleyecektir. Her şeyi çok kolay ve hızlı yapmaya alışmış genç profesyoneller için sıkıcı ve çekilmez bir iş ortamı yaratmaktan başka bir işe yaramayacak.

Kurumsalcılık oynayan şirketlerde çalışırken başınıza neler gelebilir?

İş kültüründen önce bir şirketteki insan kaynakları politikaları size o şirket hakkında oldukça fazla bilgi verir. Şirketin çalışana ne ölçüde değer verdiği ve çalışan için yaratılmak istenen şirket algısını çok net okuyabilirsiniz. Kurumsallık adı altında uygulanan politikalar yine o bahsettiğim yere çıkarıyor bizi. Kurumsalcılık oynamak!

 1. Giydirilmiş maaş politikası olabilir ve brüt maaşınız elinize geçen net maaşınıza göre düşük gösterilerek, elinize geçecek net maaşınızı brüt maaş haricindeki farklı maaş kalemleri üzerinden alabilirsiniz.
 2. Giydirilmiş maaş politikası yoksa bile brüt maaşınız düşük gösterip, elden kayıt dışı ücret ödemesi teklif edilebilir.
 3. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda ihmaller yapılabilir, canınız tehlikeye atılabilir.
 4. Performans yönetimi sistemi olmaz ve performans ücreti aslında maaşınıza giydirilmiş bir şekilde size teklif edilebilir.
 5. Performans değerlendirmesi olmadığı halde performans ücreti yöneticinizin inisiyatifine bırakılabilir.

İnsan kaynakları politikaları modern ve çalışan odaklı olduktan sonra mutlu bir iş hayatı geçirmek için artık çalışma kültürüne odaklanabilirsiniz. Birçok etkene bağlıdır. Çalışma arkadaşlarınız, yöneticileriniz ve şirketin yerleştirdiği iş yapış şekli…

Kurumsalcılık oynayan şirketlerde iş kültürü

 • Yöneticiler keyfi kararlar ile fişleme amaçlı çalışma arkadaşlarınızı değerlendirmenizi isteyebilir.
 • Şirket içi karar mekanizması fazlaca kuralsız olabilir. Kişiye göre değişebilen uygulamalar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Terfi konusu da belirsiz ve şeffaf olmaktan uzak olabilir. Yöneticiler istedikleri kişiyi sorgusuz sualsiz terfi ettirebilir.
 • Performansınız çok iyi olsa bile türlü bahaneler ile önünüz kesilebilir.
 • Çalışma ortamı ve bina fabrika düzeni gibi olabilir. Yüksek duvarlı, beton ve tellerle çevrili bir bahçe…
 • Her gün işe giriş ve çıkışta x-ray cihazından geçmeniz gerekebilir. Çalıştığınız iş yerinden çalışana bedava radyasyon!
 • Yöneticiniz eski bilgisayarı ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu ülkenin yetenekli gençleri bunlardan çok daha fazlasını hak ediyor. Patron yönetici odaklı şirketlerden genç, dinamik ve yaratıcı y kuşağı odaklı şirket profilini benimsemek gerekiyor. yani artık bazı  kurumsallık adı altında uygulanan politikaların terk edilmesi şart!

Sizin kurumsalcılık oynayan şirketlerde gördüğünüz uygulamalar nelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

One comment

 1. 1

Sizin Görüşünüz: