Girişimcilik, Haber

Yeni Fikirler Yeni İşler 2014 Ödülleri Sahiplerini Buluyor

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Teknopark İstanbul işbirliğiyle ve TEB organizasyon ana sponsorluğunda düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler yarışması finali için geri sayım başladı. Bu yıl 10. yılını kutlayan Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması, 2014 yılında da birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini desteklemeye devam ediyor. Bu süreçte binden fazla girişimcinin arasından sıyrılarak finale katılan girişimciler belli oldu.

Yarışmanın kazananları 8 Kasım 2014 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Final ile belli olacak. Girişimciler ilk defa iş fikirlerini kamuoyu karşısında sunacak ve aşağıdaki destekleri almak için yarışacak. Finale hak kazanan gruplar sunumları ile herbiri kendi alanında uzman jüri üyelerini etkilemeye çalışacak. Değerlendirmeler sonucunda ise başarılı bulunan girişimciler ödüllerine kavuşacaktır.

Ayrıca, kazanan grupların girişimlerini daha güçlü hale getirmelerini sağlayacak Kuluçka süreci yeni programlarla devam edecek. YFYİ kapsamında bu yıl genel, bilişim, savunma sanayii, enerji ve sağlık kategorilerinde verilecek 5 büyük ödülün yanı sıra girişimciler ABD kampı için de yarışacak. Finalde sunum yapan girişimciler arasından seçilenler 10 günlük ABD kampına gönderilecek ve tüm masrafları karşılanacaktır.

2 Milyon Değerinde Ödül 

Bu sene 5 farklı kategoride verilecek olan girişim sermayesi ödülleri;

 • ELGİNKAN Vakfı Büyük Ödülü (100.000 TL)
 • Savunma Sanayii Müsteşarlığı Büyük Ödülü (100.000 TL)
 • GENERAL ELECTRIC Büyük Ödülü (100.000 TL)
 • Bilişim ve Telekomünikasyon Büyük Ödülü (100.000 TL)
 • ARÇELİK ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • ASELSAN ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • GENERAL ELECTRIC ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • MICROSOFT ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • OSTIM ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • TEB ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • YEDAŞ ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)
 • TEKNOPARK İSTANBUL ABD Kampı Özel Ödülü (25.000 TL)

YFYİ İle Kendi Şirketinizin Patronu Olun 

Yarışmayı kazananlar ücretsiz ofis ve girişim sermayesine kavuşurken diğer yarışmacılara da süreç boyunca mentorluk, eğitim, danışmanlık ve yatırımcı desteği ile girişimcilere çok yönlü bir destek sağlıyor. 2005’ten bu yana düzenlenen YFYİ yarışması sayesinde bugüne kadar 39 yeni şirket kurulmuş ve bu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 100’ü aşmıştır.

2005 yılında kurulan KADE 6 yıllık görüntü ve video işleme yazılımları üretim tecrübesini, son kullanıcı ihtiyaçlarını ve taleplerini göz önünde bulundurarak, yüksek performanslı ve düşük maliyetli ürünlere dönüştürüyor. 2006 yılında şirketini kuran Rotasoft grubu yazılımda Ar-Ge bilincini ön planda tutarak ülkemizin sivil ve askeri alandaki ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılamada büyük bir görev alarak, ülkemizde büyük bir oranda bilişim açığını kapatmaktadır. 2007’de şirket olarak faaliyete geçen Biyonesil, biyoteknolojik şekilde mayın bularak biyolojiyi askeri alanla birleştirmiştir. 2009’da kurulan Minder Bilişim Teknolojileri sağlık sektörünü bilişim sektörüyle birleştirerek çalışmalarına devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl kurulan ISSD firması ise akıllı trafik ışıkları ve sağlık sektöründeki ameliyat otomsayonu projleri ile başarılarını çoktan kanıtlamış durumdalar.

Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik yarışması olan Yeni Fikirler Yeni İşler 2005 yılından bu yana genç girişimcileri desteklemektedir. Her geçen yıl kendini yenileyen ve geliştiren YFYİ, sağladığı destekler ile genç girişimcilerin iş kurma süreçlerini başlatma, geliştirme ve büyütme aşamasında yanında olmaya devam ediyor.

Dünyayı değiştirecek yeni fikirlerin başarılı işlere dönüştüğü; yatırımcılar, yöneticiler, akademisyenler ve girişimciler ile tanışma fırsatı bulabileceğiniz bu eşsiz organizasyona siz de katılabilir ve finalistlerin heyecanına ortak olabilirsiniz.

8 Kasım’da ODTÜ KKM‘de yerinizi almak için http://www.eventbrite.com/e/yeni-fikirler-yeni-isler-2014-final-toreni-tickets-12822256715 sayfasından rezervasyon yaptırabilirsiniz. 😉

Sizin Görüşünüz: